Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jacek Saryusz-Wolski. Fot. facebook.com/JacekSaryuszWolski/
Jacek Saryusz-Wolski. Fot. facebook.com/JacekSaryuszWolski/
Jacek Saryusz-Wolski przypominał "zbliżenie z Putinem" w czasach rządów PO-PSL i zwrócił uwagę na to, że totalna opozycja nadal nie wyciągnęła lekcji z polskiej historii. Europoseł PiS w "Rozmowie pod Krawatem" oceniał, że nie wszystkie siły polityczne w kraju popierają strategiczny zwrot "ze Wschodu na Zachód".
Zwróciliśmy uwagę na trudne relacje Polski z Niemcami i Rosją na przestrzeni dziejów, od zaborów do historii najnowszej. W ocenie europosła Saryusza-Wolskiego, część krajowych polityków jest uwikłana w różne "zaszłości".

- Dlaczego opozycja jest przeciwna przekopowi Mierzei Wiślanej? To daje Polsce większe szanse gospodarcze, ale również ma znaczenie bezpieczeństwa militarnego. To jest interes Rosji. Dlaczego opozycja totalna jest przeciwna budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego? To jest klarownie w interesie Niemiec, żeby takim hubem był Berlin, a nie Warszawa. Generalnie nie wszyscy podzielają ten zwrot geostrategiczny i geopolityczny ze Wschodu na Zachód - komentował Saryusz-Wolski.

W marcu tego roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał rację stronie polskiej w konflikcie o ceny gazu z rosyjskim Gazpromem. Uznano, że od 2014 roku stawki były zawyżone i nierynkowe. Rosjanie mają zwrócić Polsce około 6 miliardów złotych.
- Generalnie nie wszyscy podzielają ten zwrot geostrategiczny i geopolityczny ze Wschodu na Zachód - komentował Saryusz-Wolski.

6 komentarzy

Jak ktoś ma popierać zwrot ze Wschodu na Zachód, skoro wychował się w rodzinie o wschodnich "wartościach" - niezależnie od tego, czy są to dzieci Tajnych Współpracowników zbrodniczego reżimu komunistycznego, czy komunistycznych wojskowych lub działaczy PZPR.
To czyje interesy reprezentuje Pan Piotrowicz w Trybunale Konstytucyjnym?
Pan poseł zapomniał, kto położył na nas laskę w Jałcie... I pis jest tak zwrócone na zachód, że nie widzi ton wschodniego węgla importowanego do naszego kraju, ani że w zamian, nasze produkty rolne nie mogą być sprzedawane na wschodzie. Polityka zagraniczna powinna być robiona z głową - obracanie się do kogoś tyłem, może prowokować kopniaki.
A jakież to znaczenie militarne ma Mierzeja Wiślana i jej przekop? Może pan wyjaśni? Zapomniałem ten przekop będzie do Radomia, tam Antoni będzie budował okręty podwodne.
Mierzeja nie ma żadnego znaczenia militarnego i już nawet pomijam jej głębokość która nie pozwoli wpłynąć większości statków wojennych. My po prostu tych statków nie mamy i żadnych nowych sobie nie budujemy. I to już jest najbardziej na rękę Rosji.
A ja mam wrażenie, że zbliżenie z putinem nastąpiło po wygranych wyborach przez pis. Robimy wszystko na czym zależy rosji, np. osłabiamy unię czy rozwalamy demokrację w kraju. Do tego jakimś dziwnym trafem o wraku tupolewa zapomnieliśmy a raport macierewicza jest wielką tajemnicą. PZPR bis czyli pis.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty