Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. pixabay.com / JonasSchmidt1989 (CC0 domena publiczna)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. pixabay.com / JonasSchmidt1989 (CC0 domena publiczna)
Na zakończenie szczytu państw G20 w Arabii Saudyjskiej kanclerz Angela Merkel i minister finansów Olaf Scholz zaapelowali do innych rządów o ściślejszą współpracę w umożliwieniu wszystkim krajom równego dostępu do szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Podczas konferencji prasowej, podsumowującej szczyt G20 w Rijadzie, szefowa niemieckiego rządu i jej zastępca wskazali na konieczność rozwinięcia dalszych strategii na rzecz zwalczania ubóstwa. "Po raz pierwszy od dłuższego czasu w wielu krajach na świecie znów odnotowano zahamowanie tendencji spadkowej skrajnego ubóstwa. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić" - zażądała Angela Merkel.

W tym kontekście niemiecka kanclerz podkreśliła znaczenie inicjatywy COVAX, której celem jest zapewnienie uboższym krajom równego dostępu do co najmniej 2 miliardów szczepionek przeciwko koronawirusowi. Według wstępnych szacunków koszty tego programu mają wynieść około 11 miliardów euro. Jak dodała Angela Merkel, Niemcy przeznaczyły na niego dotąd pół miliarda euro.

Natomiast wicekanclerz Olaf Scholz zapewnił, że wywołany pandemią kryzys gospodarczy jest jedynie przejściowy. "Ściślejsza współpraca między organizacjami jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy może przyspieszyć wyczekiwane ożywienie gospodarcze" - powiedział minister finansów.

Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku szczyt G20 przybrał formę zdalną.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty