Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Prom "Gryfia". Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Prom "Gryfia". Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Zakup promu Gryfia nie jest traktowany jako zadanie priorytetowe - takie stwierdzenie padło w odpowiedzi na pytanie, czy miasto Szczecin kupi zabytkowy prom "Gryfia", który na sprzedaż wystawiła Morska Stocznia Remontowa.
Miasto Szczecin i spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia poinformowali, że nie ma pieniędzy na ten cel. Inną odpowiedź dostaliśmy z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Tam poinformowano nas, że Marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek rozmawiali o kupnie promu. Stwierdzili jednak, że utrzymanie jednostki jest drogie, dlatego stocznia powinna go przekazać za darmo.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia chce sprzedać prom "Gryfia" wybudowany w 1887 roku za kwotę 170 tysięcy złotych. Prawie tyle samo - bo 157 tys. zł - Szczecin chce wydać na pomnik Krzysztofa Jarzyny, kultowej postaci z komedii "Poranek Kojota", który mieszkańcy wybrali w 2018 roku w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie został rozpisany konkurs na jego projekt, gdzie główna nagroda wynosi 8 tysięcy złotych.

O zakup promu przez miasto bądź też województwo apelowały wszystkie działające w Szczecinie związki i stowarzyszenia związane z gospodarką morską. Według niektórych opinii, jest to najstarszy statek w Polsce. Dziś stoi w niewielkim basenie stoczni Gryfia i rdzewieje.

Dodaj komentarz 10 komentarzy

Szczecin przestał być miastem "morskim" już dawno, dawno temu. Więc dajcie sobie spokój z pomysłami tego typu. A zaczęło sie naprawdę dawno.. Sołdek chyba jako pierwszy.... Kpt Maciejewicz i jego maszt etc. Mój widok z Wałów Chrobrego i to zielona wyspa (zielona!!) z masa dźwigów portowych oraz statków, stateczków rozładowywanych itd. A dziś jak patrzę to aż przykro..
Zadziwiają mnie priorytety w naszym mieście...
A ile kosztowała stępka? I cisza na temat zwolnień w Świnoujściu
Dla Gryfii jest to obciążenie wiec powinni oddać za darmo żeby problem zszedł z ich barków. Gdyby to był stary okręt marynarki wojennej to był by super atrakcją. Prom jest trochę wątpliwą atrakcja.
Zabytkowy na tym promie jest tylko kadłub. W oryginale prom miał napęd parowy. Chcąc mieć zabytek, trzeba by go przywrócić do stanu pierwotnego.
Miała być największa atrakcja Morskiego Centrum Nauki - szczeciński "Sołdek", a będzie jak zwykle.
Tak naprawdę to po co miasto miało by go kupować? Muzea należą do Marszałka i niech one kupią ten prom, np do Muzeum Morskiego.
Zaremba wskazuje kto ma od niego kupić i za ile. I z tego zakupu próbuje wskazanego przez siebie kupującego rozliczać. Kabaret. Jeśli mu zależy aby pozostał w mieście to niech go ODDA ZA DARMO albo po prostu NIE SPRZEDAJE.
A pomnik Jarzyny zgodnie z ideą BO stawiają obywatele a nie miasto. Dziennikarz RS tradycyjnie nierzetelny i tradycyjnie nieobiektywny.
Odwalcie się od pomnika Krzysztofa Jarzyny!
TO WYDATEK WSKAZANY PRZEZ MIESZKAŃCÓW MIASTA.
PIS likwiduje przemysł stoczniowy na Pomorzu Zachodnim. Kawałek po kawałku.
A Solidarność im kibicuje i ich wspiera
Niech ten prom Gdańsk sobie kupi, żebyśmy mogli dalej mówić, że w Szczecinie nic nie ma.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty