Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. UM Szczecin
Fot. UM Szczecin
Fot. UM Szczecin
Fot. UM Szczecin
Przód postaci w czarnym płaszczu, z charakterystyczną walizką a zamiast głowy tylko kontur w okularach - tak będzie wyglądał pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina. Każdy będzie mógł przymierzyć te kształty i np. zrobić sobie zdjęcie.
Jury konkursowe wybrało projekt spośród pięciu nadesłanych prac.

Instalacja ma przypominać "Szefa Wszystkich Szefów", czyli jednego z bohaterów komedii "Poranek kojota" - Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina wygrał w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim i stanie na Łasztowni.

Autorkami zwycięskiej pracy są Ewa Bone i Ewa Kozubal. W nagrodę otrzymały 8 tys. złotych brutto. W sądzie konkursowym jest m.in. dr Artur Malewski z Akademii Sztuki w Szczecinie i architekt Szczecina dr inż. arch. Jarosław Bondar.

„Wybrany projekt ma znamiona instalacji rzeźbiarskiej, a nie ujęcia pomnikowego jako takiego. W rozumieniu większości komisji ujęcie pomnikowe jest upamiętnieniem dla osób tudzież zdarzeń wybitnych, Krzysztof Jarzyna jest postacią fikcyjną i jako taka powinna być upamiętniona innymi środkami wyrazu niż bohaterowie historyczni, czy osobowości wybitne" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.

Instalacja to pomysł Pawła Krzycha ze Szczecina, o jego realizacji zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu SBO. W swojej kategorii - zadania dzielnicowe małe Śródmieście - zdobył 1020 głosów. Łączny koszt instalacji to maksymalnie prawie 160 tys. złotych.

Dodaj komentarz 11 komentarzy

Dobre!
Tylko należałoby dodać mu w klapie taki charakterystyczny biało-czerwony znaczek. Że on taki "narodowy", zrepolonizowany stał się
tak - powinien mieć flage biało czerwoną w masce
nie znaczek sierp- młot !
Pomimo braku w bryle pomnika twarzy aktora, który grał Krzysztofa Jarzynę ze Szczecina, to właśnie p. Edward Linde-Lubaszenko koniecznie musi pociągnąć za wstęgę podczas uroczystego odsłonięcia tego pomnika - nie ma innej opcji!
Swoją drogą, teraz "szefami wszystkich szefów" będą mogli być nawet ci malkontenci, którzy określali tę postać mianem bandyty :)
Tylko... Dlaczego on stoi na pudełku? Nie może na chodniku – jak wszyscy? Wszędzie w Europie tego typu instalacje stawia się na poziomie chodnika – rzeźba "wtapia się" w tłum, staje się częścią zgromadzenia. A w Szczecinie? Pudełka. Zmieńmy to.
@Felek - bo na drabince stoi oryginał
Okropność! Przestraszyłam się. Wolałabym , żeby pieniądze były przeznaczone na coś innego, na przykład na "Gryfię".
O widzę zbrojne ramię Gryfii usiłującej wyciągnąć kasę od miasta się odezwało. Może i sam prezes od "głupawych" pomysłów.
A odpowiadając w skrócie - większość głosujących na SBO nie chce starego rumpla (pozbawionego oryginalnego silnika) i o wątpliwej atrakcyjności! Większość głosujących na SBO chciało TEGO POMNIKA!
Ten festiwal z Gryfią, dokiem, promem, Świnoujściem jest już ŻAŁOSNY I ŻENUJĄCY! Stocznia nie należy do miasta - jest zakładem działającym na PRAWACH RYNKU! Jeśli jej działalność nie przynosi zysków - to należy się zastanowić co można zmienić i usprawnić a nie wyciągać łapę po kasę. Za chwile ktoś uzna takie zakusy za nielegalną pomoc publiczną - i skończą się posadki z nadania politycznego w zarządzie!
@ Siara ... Kiedy ten projekt załapał się na SBO , bo na pewno nie w tym roku ; więc co masz do elektoratu Stoczni Gryfia ?? Szczecin pozbył się i pozbywa nawet statku "bez silnika" bo polityka jest jasna - to nie Miasto Morskie , to nie Port Morski , to nie ... Stocznia !
Wszystko jak chcą Niemcy !
oby Niemiec dziad nie robił sobie z nim foto ! haha
@Nomis - więc twierdzisz, że Zaremba i koleżanka, którzy rozkładają Gryfię i ją wyprzedają, to ta słynna PiSowska "opcja niemiecka"...
W sumie, to ja też tak podejrzewałem.
PiS od 2015 roku z zaangażowaniem i ogniem w oczach (prezesa) realizuje swoje hasło wyborcze: "POLSKA W RUINIE"
@ Nomis - projekt pomnika Krzysztofa Jarzyny to zwycięzki projekt SBO 2019

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty