Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Plac Orła Białego. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Plac Orła Białego. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Szef Stowarzyszenia Architektów Polskich o placu Orła Białego: - Po dwóch latach prototypowania nie zmieniło się tam prawie nic, dalej jest paskudnie, brzydko i ponuro, a samochody pod bankiem i tak stoją - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Karol Nieradka ze szczecińskiego oddziału SARP.
Wcześniej miasto unieważniło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu. Wygrało biuro w którym działał także ówczesny prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich - ten wtedy tłumaczył, że nie było konfliktu interesów.

A nowy szef SARP - Karol Nieradka - w naszym studiu oceniał, że mimo długich dyskusji plac Orła Białego niezmiennie wygląda źle.

- Powstał trawnik, który jest dokładnie w obrębie tego projektu, który zwyciężył i za które miasto do dzisiaj nie zapłaciło. Szczecin ma sprawę sądową ze startującymi w tym konkursie, bo nie wypłaciło nagród. Szczerze mówiąc, reszta wygląda bardzo marnie. Samochody przy banku dalej stoją, dalej jest krzywo, brudno, paskudnie i pusto. Jeszcze nałożył się na to problem pandemii, czyli puste lokale gastronomiczne i wiaty, które stoją wkoło. No i mamy sporo straconego czasu i trochę straconych pieniędzy - mówił szef SARP.

Teraz miasto ogłosiło przetarg na dokumentację projektową placu Orła Białego, mowa o nowych nawierzchniach czy większej ilości zieleni. Szef SARP ocenił, że postępowanie było "dziwne" z kryteriami ustalonymi tak, że "nie zna nikogo, kto by je spełniał". Ostatecznie wpłynęły trzy oferty.
Nowy szef SARP - Karol Nieradka - w naszym studiu oceniał, że mimo długich dyskusji plac Orła Białego niezmiennie wygląda źle.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty