Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Katarzyna Kotula. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Katarzyna Kotula. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Idziemy drogą Argentynek - one próbowały dziewięć razy i mamy nadzieję, że nam też się w końcu uda - powiedziała w "Rozmowach pod Krawatem" posłanka Klubu Lewicy Katarzyna Kotula, wicepełnomocniczka rejestrowanego właśnie obywatelskiego komitetu "Legalna Aborcja bez kompromisów".
Wniosek o legalizację komitetu w środę trafił do Sejmu. - Idziemy drogą Argentynek i mamy nadzieję, że nam też w końcu się uda. Częścią składową komitetu jest większość organizacji i ruchów kobiecych, które działają na rzecz praw kobiet. W bardzo różnych obszarach, nie tylko dotyczących spraw przerywania ciąży, ale także przemocy wobec kobiet. Częścią składową Komitetu są posłanki Lewicy, ale także polityczki Partii Zielonych - powiedziała Kotula.

Legalizacja prawa aborcyjnego to coś, co Lewica miała od początku w swoim programie - dodała Kotula. - Powinniśmy zaufać kobietom, że najlepiej wiedzą, z jakiego powodu potrzebują przerwać ciążę, a my dzisiaj po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możemy powiedzieć po półrocznym podsumowaniu, widzimy, że przede wszystkim wyrok spowodował zwiększoną liczbę aborcji i zmniejszoną liczbę badań prenatalnych, bo kobiety boją się dokończyć diagnostykę prenatalną.

Marszałek Sejmu ma dwa tygodnie na decyzję o rejestracji komitetu. Komitet postuluje liberalizację aborcji w Polsce, czyli dostępność oraz legalność i zbiera pod tym obywatelskim projektem podpisy.

W skład komitetu wchodzą organizacje i ruchy - m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz Centrum Praw Kobiet, a także posłanki Lewicy.
Idziemy drogą Argentynek - one próbowały 9 razy i mamy nadzieję, że nam też się w końcu uda - powiedziała w "Rozmowach pod Krawatem" posłanka Klubu Lewicy Katarzyna Kotula, wicepełnomocniczka rejestrowanego właśnie obywatelskiego komitetu "Legalna Aborcja bez kompromisów".
Legalizacja prawa aborcyjnego to coś, co Lewica miała od początku w swoim programie - dodała Kotula.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty