21 placówek w regionie pomaga pacjentom po przejściu Covid-19 dojść do sprawności. Chodzi o rehabilitację pocovidową opłacaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Zabiegi będą wykonywane w 21 placówkach. W rejonie szczecińskim, w siedmiu w samym Szczecinie, a także w Mierzynie, Pyrzycach, Gryficach, Lipianach, Reczu, powiecie choszczeńskim, Świnoujściu, Barlinku i Dębnie. Trzy podmioty będą prowadzić terapię w domu pacjenta, po jednym w: Szczecinie, Białogardzie i Świdwinie - mówi Koszur.
- Pacjenci muszą jednak spełniać wymagania - dodaje Koszur.- Podstawą kierowania na rehabilitację pocovidową w domu jest najniższy wynik badania śróduszności, dodatkowo, do zakwalifikowania do rehabilitacji w domu decydują: ocena samodzielności pacjenta w wykonywaniu codziennych czynności, ocena siły mięśniowej, występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.
Według specjalistów jedna trzecia pacjentów po przejściu Covid-19 ma powikłania.
Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.
Wykaz wszystkich dostępny jest na stronie internetowej ZOW NFZ. Rehabilitacja pocovidowa realizowana jest na podstawie skierowania wystawionego nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Dotyczy to zarówno rehabilitacji w poradniach fizjoterapii, jak i w domu chorego. Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz rodzinny.