Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
21 placówek w regionie pomaga pacjentom po przejściu Covid-19 dojść do sprawności. Chodzi o rehabilitację pocovidową opłacaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W województwie zachodniopomorskim pacjenci mogą korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinetach fizjoterapii a nawet w domu - mówi Małgorzata Koszur rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

- Zabiegi będą wykonywane w 21 placówkach. W rejonie szczecińskim, w siedmiu w samym Szczecinie, a także w Mierzynie, Pyrzycach, Gryficach, Lipianach, Reczu, powiecie choszczeńskim, Świnoujściu, Barlinku i Dębnie. Trzy podmioty będą prowadzić terapię w domu pacjenta, po jednym w: Szczecinie, Białogardzie i Świdwinie - mówi Koszur.

- Pacjenci muszą jednak spełniać wymagania - dodaje Koszur.- Podstawą kierowania na rehabilitację pocovidową w domu jest najniższy wynik badania śróduszności, dodatkowo, do zakwalifikowania do rehabilitacji w domu decydują: ocena samodzielności pacjenta w wykonywaniu codziennych czynności, ocena siły mięśniowej, występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.

Według specjalistów jedna trzecia pacjentów po przejściu Covid-19 ma powikłania.

Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

Wykaz wszystkich dostępny jest na stronie internetowej ZOW NFZ. Rehabilitacja pocovidowa realizowana jest na podstawie skierowania wystawionego nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia choroby. Dotyczy to zarówno rehabilitacji w poradniach fizjoterapii, jak i w domu chorego. Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz rodzinny.
W województwie zachodniopomorskim pacjenci mogą korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinetach fizjoterapii a nawet w domu mówi Małgorzata Koszur rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ.
- Pacjenci muszą jednak spełniać wymagania - dodaje Koszur.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty