Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Tunel pod Świną jest już wydrążony. W Świnoujściu trwają ostatnie prace związane z przedostaniem się "Wyspiarki" przez ścianę szczelinową. W czwartek Świnoujście odwiedzi prezydent Andrzej Duda.
Planujemy we wrześniu zakończyć drążenie tunelu i rozpocząć wszelkie inne prace, które są związane z wyposażeniem tego tunelu. Idziemy w dobrym kierunku - tak na początku sierpnia mówiła Julita Borkowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak mówiła, tak się stało, bo już dziś możemy stwierdzić, że tunel po Świną został przewiercony, a jedyne, co zostało "Wyspiarce", to przebicie się przez ścianę szczelinową. Ten proces może trwać do października.

Choć to ostatnie metry do pokonania, proces przedostawania się na powierzchnię, który właśnie się rozpoczął, będzie długi. Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA tłumaczy, że momentu przewiercenia maszyny nie będzie można zobaczyć. A wszystko przez wodę, którą wypełniono komorę odbiorczą. Płyn ma wyrównać różnice ciśnień, umożliwiając tym samym bezpieczne przejście "Wyspiarki" na powierzchnię.

Przed inwestorem i wykonawcą, jeszcze wiele pracy - mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. - Z punktu widzenia inwestora bardzo się cieszymy. Jak na tak trudną inwestycję, trzymamy się w harmonogramie. Czekają nas jeszcze potem trudne prace związane z wyjściami ewakuacyjnymi - mówi Michalska.

Inwestycja cieszy nie tylko wyspiarzy. Budowa tunelu jest najchętniej odwiedzaną w Świnoujściu. Gości nie zabrakło w dniu uruchomienia "Wyspiarki". Nie zabraknie ich również pod koniec drążenia. W czwartek na placu budowy na wyspie Wolin pojawi się prezydent Andrzej Duda.

Po wydrążeniu tunelu i demontażu maszyny, pozostanie wykonanie jezdni, położenie instalacji elektrycznych i okładzin na ścianach. Dla ruchu pojazdów otwarty zostanie w drugiej połowie 2022 roku.
Relacja Joanny Maraszek.
Relacja Joanny Maraszek.
Relacja Joanny Maraszek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty