Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Będę apelował do prezydenta Szczecina, aby zakupił dla wszystkich bibliotek podręcznik "Historia i Teraźniejszość" napisany przez profesora Wojciecha Roszkowskiego - powiedział radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki.
Po czym wrzucił ten podręcznik do skrzynki radnego Koalicji Obywatelskiej Pawła Bartnika, który porównywał stacjonowanie Armii Sowieckiej do obecności dziś wojsk amerykańskich w Polsce.

- Prezydent Krzystek, gdyby być może przeczytał ten podręcznik, to nie składałby kwiatów pod pomnikiem wielkiej wojny ojczyźnianej. Być może radna Edyta Łągiewska-Wijas nie powiedziałaby, że "uważam kult żołnierzy wyklętych za nieuzasadniony". Właśnie o to nam chodzi, że każdy powinien zapoznać się z informacjami, kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego walczyli o niepodległą, suwerenną Polskę i dlaczego przez komunistów byli zabijani - mówił Matecki.

Radny Dariusz Matecki porównał konferencję działaczy Młodych Demokratów, którzy zniszczyli książkę "Historia i Teraźniejszość", do działań w państwach totalitarnych, gdzie palono książki lub je cenzurowano.

- Być może ze Szczecina zniknęłyby tablice Związku Walki Młodych, PPR-u, czy komunistyczne pomniki, które do dzisiaj niestety są. O usunięcie pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej musieliśmy walczyć przez lata. Dopiero ustawa zmusiła pana prezydenta Krzystka, żeby go usunął. Być może w 2014 roku Wacław Krzyżanowski, prokurator odpowiedziany za zamordowanie Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, nie został być pochowany z asystą honorową na cmentarzu komunalnym w Koszalinie - mówił Matecki.

"Historia i Teraźniejszość" to nowy przedmiot, który w tym roku wchodzi do szkół. Ma uczyć młodzież co wydarzyło się w Polsce i na świecie w latach 1945-79.
Będę apelował do prezydenta Szczecina, aby zakupił dla wszystkich bibliotek podręcznik "Historia i Teraźniejszość" napisany przez profesora Wojciecha Roszkowskiego - powiedział radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki.
Radny Dariusz Matecki porównał konferencję działaczy z organizacji Młodzi Demokraci, którzy zmielili książkę "Historia i Teraźniejszość", do działań w państwach totalitarnych, gdzie palono książki lub je cenzurowano.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty