Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska ma prawo domagać się zadośćuczynienia od Niemiec, a temat reparacji to nie jest polityczna gra - mówił w "Rozmowach pod krawatem" zachodniopomorski wojewoda Zbigniew Bogucki.
Zwracaliśmy uwagę, że nie ma obecnie instytucji, przed którą Polska mogłaby się ubiegać o rekompensatę za zniszczony przez Niemców kraj w czasie II wojny światowej. Przedstawiciel rządu w regionie odpowiadał, że to kwestia podejścia Niemiec do pojęcia praworządności.

- To jest po prostu zadośćuczynienie. Zwykłe naprawienie szkód i strat, które wyrządzili. Jesteśmy partnerami w Unii Europejskiej, sojusznikami w NATO. To jest kraj, który znakomicie się rozwija, jest liderem gospodarczym Europy. Mam też takie głębokie przeświadczenie, że jest to kraj praworządny, który mówi, że płaci swoje długi. Również te wynikające ze zniszczeń, które Niemcy uczynili w Polsce w czasie II wojny światowej - mówił Zbigniew Bogucki.

Wyliczone przez ekspertów straty Polski w czasie II wojny światowej to ponad 6 bilionów złotych. Ostatnio Niemcy zgodzili się wypłacić Namibii ponad miliard euro za ludobójstwo sprzed ponad 100 lat. Nazwali to "pomocą rozwojową".
Przedstawiciel rządu w regionie odpowiadał, że to kwestia podejścia Niemiec do pojęcia praworządności.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty