Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Gwałciciel kobiet - pracownik Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinku - pochowany w Kwaterze Kombatantów na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Takiego odkrycia dokonał pasjonat historii Dariusz Trawiński ze Szczecinka. Chodzi o Władysława Kapitańskiego. - Ta informacja jest zawarta w jego teczce personalnej, która znajduje się w Instytucie Pamięci Narodowej w Szczecinie. Władysław Kapitański został wyrzucony z pracy w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinku. Za gwałcenie w liczbie mnogiej kobiet tymczasowo aresztowanych i ukarany karą wewnętrzną 14 dni aresztu - mówi Trawiński.

Kapitański jednak długo bez pracy nie był. - On dalej miał przychylność Polskiej Partii Robotniczej, bo został wyrzucony z powiatowego urzędu, ale dalej pozostawał do dyspozycji w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Pracował kilka miesięcy przy tramwajach w Szczecinie, następnie Polska Partia Robotnicza skierowała go do pracy w Milicji Obywatelskiej w Szczecinie - mówi Trawiński.

Po roku Kapitański został wyrzucony również z Milicji Obywatelskiej m.in. za pijaństwo. W Kwaterze Zasłużonych Cmentarza Centralnego spoczywa, ponieważ w 1989 roku, zgodził się na to Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. W tym samym miejscu leżą także żołnierze AK i więźniowie obozów koncentracyjnych.
Takiego odkrycia dokonał pasjonat historii Dariusz Trawiński ze Szczecinka. Chodzi o Władysława Kapitańskiego.
Kapitański jednak długo bez pracy nie był.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty