Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
"Odebrano nam tożsamość, zginęły pokolenia, a nie jedno pokolenie" - historycy komentują straty, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej.
O skutkach, jakie dotknęły Polaków w wyniku działań zarówno Rzeszy Niemieckiej, jak i ZSRR dyskutowali w środowej debacie Radia Szczecin "Utracone Pokolenie".

Dużą część naszej tożsamości nam odebrano. Trauma spowodowana była m.in. tym, że o czasach okupacji w domu się nie rozmawiało - mówił doktor Krzysztof Rak, historyk dyplomacji i filozofii.

- Dzisiaj poprzez to, że te części naszego świata zniknęły, my jesteśmy przez to zupełnie inni i nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, kim bylibyśmy, gdyby nie to, co się stało. Ci warszawscy Żydzi to było część tożsamości warszawiaka, Ale ja nie wiem, jaka byłaby dzisiaj moja tożsamość, gdyby oni żyli, a nie żyją - mówił Rak.

Największy uszczerbek był wśród kategorii ludzi z wyższym wykształceniem - mówił dr Wojciech Lizak, historyk i antykwariusz.

- Myśmy już później tych swoich możliwości, jako społeczeństwo, nie odzyskali. Nie odzyskaliśmy również możliwości odtworzenia starej inteligencji. Na naszych oczach dokonuje się kres tego wszystkiego. Ginęli wszyscy Polacy, niezależnie od pokolenia - mówił Lizak.

To nie jest utrata jednego pokolenia, zginęły generacje - mówił prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Nie pokolenie, a pokolenia, bo jednym hurtem na stos idzie pokolenie dziadów, ojców i wnuków. Jest to utrata substancji, a nie strata pokolenia - mówił Grala.

Debata o "Utraconym pokoleniu" odbyła się 15 listopada w Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Organizatorzy debaty: Polskie Radio Szczecin, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Baltic Neopolis Orchestra.
Trauma spowodowana była m.in. tym, że o czasach okupacji w domu się nie rozmawiało - mówi doktor Krzysztof Rak, historyk dyplomacji i filozofii.
Największy uszczerbek był wśród kategorii ludzi z wyższym wykształceniem - mówi dr Wojciech Lizak, historyk i antykwariusz.
To nie jest utrata jednego pokolenia, zginęły generacje - mówi prelegent, historyk, dr Hieronim Grala z Uniwersytetu Warszawskiego.
Debata "Utracone Pokolenie" - część 1.
Debata "Utracone Pokolenie" - część 2.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty