Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
argum.eu

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Coraz mniej pieniędzy na bieżącą działalność, a trzy czwarte pracowników z zarobkami poniżej najniższej krajowej 4200, która zacznie obowiązywać od stycznia - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie oraz działający tam związkowcy apelowali do radnych Komisji Kultury o wyższy budżet dla instytucji.
Robili to po raz kolejny, bo już w 2018 roku, na początku obecnej kadencji samorządu, zwracali uwagę radnym na problem w funkcjonowaniu bibliotek w Szczecinie. Od stycznia będzie podwyżka, bo wzrasta płaca minimalna w Polsce.

- Niektórzy nadal będą na tej najniższej płacy. A inni może będą mieli 200 złotych więcej - mówił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Krzysztof Marcinowski.

Marcin Wilczyński, szef działającego w MBP związku zawodowego apelował, aby znaleźć dla każdego pracownika dodatkowe 700 złotych na zwiększenie pensji, niezależnie od wzrostu płacy minimalnej.

- Miałem koleżankę, bibliotekarkę, która była singielką. Musiała się zwolnić ze względu na to, ze nie mogła utrzymać chorego kota - zaznaczył.

Przewodniczący Komisji Kultury, radny Przemysław Słowik z KO przekonywał, że będą rozmawiać z prezydentem o zmianie w przyszłorocznym budżecie.

- Na końcu tej drogi będzie też jakiś kompromis - zapowiedział.

W 2018 roku związkowców na komisję kultury zaprosiła ówczesna przewodnicząca radna Edyta Łongiewska-Wijas. Teraz ocenia, że współrządzący radni prezydenta oraz KO nie mają politycznej woli, aby pomóc bibliotekarzom.

- Wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie dalej tak, jak jest - cytowała znaną piosenkę.

Ostatecznie, na koniec obrad radni przyjęli dezyderat do prezydenta miasta w sprawie zwiększenia budżetu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
Relacja Andrzeja Kutysa [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty