Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Mam nadzieję, że czas mojej obecności będzie także okazją do wytężonej modlitwy o dobry wybór następnego rządcy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - powiedział dziś biskup Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka, został w sobotę wybrany administratorem apostolskim archidiecezji. To urząd tymczasowy.
Dotychczasowy metropolita abp Andrzej Dzięga zrezygnował z funkcji. Jak podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska, decyzje "zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim Vos estis lux mundi", który opisuje procedury przeciwdziałania zjawisku przestępstw seksualnych w Kościele katolickim wobec osób małoletnich oraz bezbronnych.

- Administrator apostolski jest posłany przez Ojca Świętego na czas przejściowy do momentu wyboru nowego, stałego metropolity archidiecezji - tłumaczy bp Zbigniew Zieliński. - Ale jest pełnoprawnym rządcą diecezji i jest posłany, mianowany dla zachowania ciągłości. Tak, żeby diecezja nie była osierocona. Żeby posługa sakramentalna, duszpasterska, także przepowiadanie Słowa, były sprawowane.

Jednocześnie ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wśród swoich najbliższych wyzwań wymienia zebranie plenarne Episkopatu Polski w czerwcu w Szczecinie, a także Rok Ottonowy i 900-lecie chrystianizacji Ziem Zachodnich. - To nie jest tylko historyczna celebracja. Przede wszystkim jest to okazja do przełożenia tamtych wydarzeń, które trwają, gdy chodzi o ich owoce, na teraźniejszość. W dziedzictwie jesteśmy beneficjentami tego, co św. Otton tu przyniósł i co nam przekazał.

W niedzielę biskup Zieliński odprawi w południe mszę świętą w szczecińskiej katedrze.

Nowa wersja „Vos estis lux mundi” została opublikowana 25 marca 2023 roku. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, procedury dokładnie określają sposób postępowania ze zgłoszeniami o nadużyciach i stanowią, że biskupi i przełożeni zakonni – teraz także świeccy stojący na czele międzynarodowych stowarzyszeń – są zobowiązani i odpowiedzialni – na mocy powszechnie obowiązującego nakazu prawnego – za zgłaszanie nadużyć, o których się dowiedzieli.

Jak podkreślono, dokument ten dotyczył i nadal dotyczy nie tylko molestowania i przemocy wobec dzieci i bezbronnych dorosłych, ale także przemocy seksualnej i molestowania wynikającego z nadużycia władzy. Obowiązek ten obejmuje zatem również każdy przypadek przemocy wobec zakonnic ze strony duchownych, a także przypadki molestowania pełnoletnich seminarzystów lub nowicjuszy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty