Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Mural przedstawiający wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego ozdobił ścianę budynku Osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie.
Jak wskazują inicjatorzy powstania dzieła, to forma upamiętnienia rotmistrza - żołnierza Armii Krajowej, założyciela konspiracyjnego ruchu w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, skazanego na śmierć przez komunistyczne władze.

Wykonania muralu podjął się Maciej „Kreda” Jurkiewicz- malarz, grafik znany ze swojej twórczości w miejskiej przestrzeni Szczecina

Elżbieta Mochocka, pomysłodawczyni muralu podkreśla, że ukończone właśnie dzieło ma przypominać o bohaterskiej postaci rotmistrza. - Będzie też przesłaniem dla ludności i młodzieży, że zainteresuje ich ta postać. Mieszkańcom się podoba, przyjeżdżają z innych osiedli zobaczyć. Oglądali w trakcie realizacji.

Krzysztof Sosin, prezes Polskiego Klubu Patriotycznego przyznaje, że jego organizacja od strony formalnej zajęła się projektem. - Próbujemy pozyskać fundusze. Suma opiewała na 20 tysięcy złotych. Konsultowaliśmy to z artystami i historykami. Nam chodzi o pokazanie człowieka, który potrafił za cenę własnego życia zrobić wszystko, żeby obwiesić światu, co się dzieje w Oświęcimiu.

Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi w sobotę 25 maja, w 76. rocznicę tragicznej śmierci rotmistrza.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty