Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kiedy przyjechali do Polski, mieli po kilka lub kilkanaście lat. W ich ojczyźnie Grecji trwała wojna domowa.
Na przełomie 1949 i 1950 roku Polska przyjęła 12 tys. Greków i Macedończyków. Wielu z nich powróciło w latach 70-tych do Grecji, wielu pozostało w Polsce. W Szczecinie i Policach, gdzie mieszkało najwięcej greckich uchodźców trwa Zjazd Polskich Greków.

W piątek wieczorem wspólnie bawili się w Policach, wśród nich Janis Karajanis, który do Polic przyjechał z Aten. - Mam dwie ojczyzny. Ojczyznę, w której się urodziłem i wychowałem do 26. roku. Następnie był wyjazd do Grecji, do drugiej ojczyzny, moich rodziców. Pierwsze lata były trudne lata. Wielu kolegów chciało wrócić z powrotem, wielu wróciło.

Wszyscy mają z Polski dobre wspomnienia - mówi Ekaterini Ewangelu, przewodnicząca Stowarzyszenia Greków Pomorza Zachodniego w Polsce. - W większości wspominają je bardzo dobrze. Niektórzy mówią wreszcie się najedliśmy albo ktoś o nas zadbał. Zabezpieczone były wszystkie potrzeby dzieci. Mogły się uczyć w spokoju. Wdzięczność Greków jest ogromna w stosunku do Polaków, ponieważ Polska dopiero podnosiła się z tej tragedii, którą przeżyła. Chylić czoła trzeba przed ludźmi, którzy pomagają drugim w trudnych sytuacjach.

W sobotę uczestnicy zjazdu zwiedzali Szczecin, a część z nich pojechała do Dziwnowa. W tamtejszej jednostce wojskowej powstał tajny szpital, w którym leczono ich rodziców, dziadków rannych w greckiej wojnie domowej.
W piątek wieczorem wspólnie bawili się w Policach, wśród nich Janis Karajanis, który do Polic przyjechał z Aten.
Wszyscy mają z Polski dobre wspomnienia - mówi Ekaterini Ewangelu, przewodnicząca Stowarzyszenia Greków Pomorza Zachodniego w Polsce.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty