Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Reklama  
Zobacz

Odnalezione zguby (poza dokumentami, bo te przekazywane są policji) można odbierać osobiście w siedzibie danej spółki komunikacyjnej w terminie do trzech dni. Po tym czasie są przewożone do Urzędu Miasta. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Odnalezione zguby (poza dokumentami, bo te przekazywane są policji) można odbierać osobiście w siedzibie danej spółki komunikacyjnej w terminie do trzech dni. Po tym czasie są przewożone do Urzędu Miasta. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Coraz więcej rzeczy gubimy w autobusach i tramwajach - Biuro Rzeczy Znalezionych podało statystki za lata 2020-2024.
Rower górski, nakładka na zęby, modlitewnik, a i robot sprzątający - takie perełki szczecinianie zostawiają w miejskich autobusach i tramwajach. Wiadomo, że zdarzają się też te bardziej oczywiste zguby jak klucze, dokumenty i komórki. Średnio jeden przedmiot dziennie trafia do Biura Rzeczy Znalezionych w szczecińskim magistracie. Co czwarty wraca do właściciela.

Co dzieje się z resztą? - w Biurze Rzeczy Znalezionych nie znajdziemy artefaktów z lat 70tych. Zguby przechowywane są tam przez dwa lata, potem przechodzą na właśność gminy - często trafiają na licytacje - mówi Dariusz Sadowski z biura prasowego Urzędu Miasta

- Przed laty zdarzały się jakieś przedmioty typu nie wiem, wiertarka, kosiarka, chyba był jakiś nóż samuraja z tego co pamiętam, no także różne rzeczy się zdarzają. Czy ktoś zostawił rower górski w tramwaju albo autobusie zdarzają się takie sytuacje. Oczywiście rowery to też są takie przedmioty, które myślę, że można byłoby umieścić gdzieś tam w czołówce, może nie tej ścisły, ale w takim top 10 zostawianych przedmiotów - mówi Sadowski.

A liczba "fantów" wzrasta - tak przynajmniej mówią statystyki.

Przed covidem Biuro Rzeczy Znalezionych rejestrowało 200-300 "eksponatów" rocznie. Po covidzie ta liczba zaczęła szybko rosnąć; w zeszłym roku przekroczyła 500, w tym roku prawdopodobnie będzie w to więcej niż 600.

Odnalezione zguby (poza dokumentami, bo te przekazywane są policji) można odbierać osobiście w siedzibie danej spółki komunikacyjnej w terminie do trzech dni. Po tym czasie są przewożone do Urzędu Miasta.

A jak dowieść, że na przykład pozostawiony rower górski w tramwaju jest nasz? Trzeba go opisać, że szczegółami - i pamiętać, którym tramwajem jechaliśmy.

Liczba zarejestrowanych rzeczy znalezionych w latach 2020 - 2024:
  • 2024 - 343 (stan na teraz)
  • 2023 - 525
  • 2022 - 361
  • 2021 - 274
  • 2020 - 140 (covid)
O rzeczy zagubione w pojazdach szczecińskiej komunikacji miejskie można pytać telefonicznie pod numerami:
  • 91 464 36 02 - Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Dąbie;
  • 91 432 84 17 - Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Klonowica;
  • 91 311 41 25 - Tramwaje Szczecińskie;
Relacja Krzysztofa Cichockiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty