Fala upałów, z którą mamy do czynienia, to efekt postępujących zmian klimatu - mówi ekspert z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Polska mierzy się właśnie z najsilniejszymi upałami w ostatnich latach - temperatura miejscami może sięgać nawet 40 stopni.
Profesor Bogdan Chojnicki mówi, że takie sytuacje będą się w przyszłości powtarzać.
- To niestety nie jest ostatnia fala upałów, one będą się powtarzać. A zgodnie z tym, co mówią prognozy klimatyczne, częstość właśnie występowania takich zjawisk będzie się w przyszłości nasilać. Także z jednej strony można powiedzieć nowa rzeczywistość, ale z drugiej strony poważne wyzwanie, bo pamiętajmy, my tak naprawdę 40-stopniowych upałów nie za bardzo znamy - podkreśla Chojnicki.
Eksperci podkreślają, że taki upał jest bardzo niebezpieczny i zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w maju w Hiszpanii odnotowano ponad 100 przypadków nagłej śmierci w związku z wysoką temperaturą - to najwięcej w jednym miesiącu od początku takich statystyk.
Profesor Bogdan Chojnicki mówi, że takie sytuacje będą się w przyszłości powtarzać.
- To niestety nie jest ostatnia fala upałów, one będą się powtarzać. A zgodnie z tym, co mówią prognozy klimatyczne, częstość właśnie występowania takich zjawisk będzie się w przyszłości nasilać. Także z jednej strony można powiedzieć nowa rzeczywistość, ale z drugiej strony poważne wyzwanie, bo pamiętajmy, my tak naprawdę 40-stopniowych upałów nie za bardzo znamy - podkreśla Chojnicki.
Eksperci podkreślają, że taki upał jest bardzo niebezpieczny i zbiera śmiertelne żniwo. Tylko w maju w Hiszpanii odnotowano ponad 100 przypadków nagłej śmierci w związku z wysoką temperaturą - to najwięcej w jednym miesiącu od początku takich statystyk.
Edycja tekstu: Michał Tesarski

Radio Szczecin