Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.
I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.
Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.
Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Zobacz także
2018-04-01, godz. 15:08
"Inne święta nie miałyby sensu, gdyby(...)Chrystus nie zmartwychwstał"
Dzisiaj mierzymy się z najważniejszą prawdą wiary; ona sprawia, że to najważniejsze święto Kościoła i wszystkie inne święta nie miałyby sensu, gdyby Chrystus nie wziął na swoje ramiona krzyża i nie zmartwychwstał - mówił…
» więcej
2018-04-01, godz. 09:00
"Zmartwychwstał Pan, Alleluja!". Arcybiskup składa życzenia [WIDEO]
Zmartwychwstał Pan, Alleluja! Rozdzwoniły się dzwony kościołów. Jedni się radują, inni się budzą i pytają o co chodzi. A to Jezus Chrystus, którego świat chciał zabić, ogłasza, że żyje - mówi metropolita szczecińsko-kamieński…
» więcej
2018-04-01, godz. 08:11
Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan
Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się…
» więcej
2018-03-31, godz. 18:24
Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze
Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki…
» więcej
2018-03-31, godz. 17:43
"To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA]
We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek.
» więcej
2018-03-31, godz. 13:55
Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania
Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie…
» więcej
2018-03-31, godz. 07:15
Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy
W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas…
» więcej
2018-03-30, godz. 07:43
Wielki Piątek. "Kościół milczy"
Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa.
» więcej
2018-03-30, godz. 06:14
Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA]
W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano.
» więcej
2018-03-29, godz. 08:36
Nocna spowiedź bez (większych) kolejek
Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy.
» więcej