Dziś Wielkanoc. Katolicy rozpoczynają obchody świąt mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
- To jest ogłoszenie rezurekcji. Informacja, że Jezus Chrystus zmartwychwstał, która idzie z kościoła na świat. Dlatego jest procesja. Przez cały czas trwania Triduum Paschalnego była cisza. Ostatni raz dzwony i dzwonki zabrzmiały w czwartek - tłumaczy ksiądz Tomasz Kancelarczyk.
Wagę wydarzenia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego podkreśla strój kapłana. Księża odprawiają msze w złotych i białych szatach. - Biały to kolor Najświętszego Sakramentu, a kolor złoty jest wyrazem czegoś uroczystego, odświętnego i niesamowitego. Dla ludzi złoto jest czymś wartościowym, dlatego ten kolor jest stosowany, chociaż on nie jest właściwie kolorem liturgicznym - wyjaśnia ks. Kancelarczyk.
Po nabożeństwie wierni udają się na Wielkanocne śniadanie.
W niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w sobotę, po Wigilii Paschalnej. Tak było w parafii św. Dominika w Szczecinie, gdzie liturgię wzbogacił występ scholi.
- To jest ogłoszenie rezurekcji. Informacja, że Jezus Chrystus zmartwychwstał, idzie z kościoła na świat - tłumaczy ksiądz Tomasz Kancelarczyk.
- Biały to kolor Najświętszego Sakramentu, a kolor złoty jest wyrazem czegoś uroczystego, odświętnego i niesamowitego - tłumaczy ks. Kancelarczyk.