Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.
I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.
Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.
Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Zobacz także
2013-07-03, godz. 08:55
Kolejne remonty w kościele cysterskim
Rozeta zdobiąca fronton gotyckiego kościoła w Kołbaczu pod Szczecinem wreszcie zostanie odrestaurowana.
» więcej
2013-07-03, godz. 07:13
Jedyny taki wypoczynek w Szczecinie
30 osób m.in. z zespołem Downa i autyzmem uczestniczy w jedynych w Szczecinie półkoloniach dla osób z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych fizycznie.
» więcej
2013-06-29, godz. 09:56
Szczecińscy studenci w drodze do Kirgizji
Pięcioro studentów z duszpasterstwa akademickiego u szczecińskich jezuitów wyjechało do Berlina, skąd samolotem udadzą się przez Moskwę do Kirgizji na miesięczny wolontariat.
» więcej
2013-06-15, godz. 16:51
Otwarta brama w seminarium
Setki młodych ludzi, ale także całe rodziny bawiły się w sobotę w seminarium duchownym w Szczecinie w Dniu Otwartej Bramy.
» więcej
2013-06-09, godz. 09:58
Święci i rycerze spotkają się w parku Andersa
Będzie "jak u Pana Boga za piecem" - w ten sposób studenci szczecińskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego "W Sercu" zapowiadają wielki festyn rodzinny. Odbędzie się on w niedzielę w parku Andersa, przy parafii chrystusowców…
» więcej
2013-05-28, godz. 19:34
Mieszkanka Szczecina przyspieszy beatyfikację Prymasa?
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego coraz bliżej. We wtorek w Szczecinie zakończył się proces o domniemanym cudzie za przyczyną Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, a to jeden z warunków niezbędnych do ogłoszenia…
» więcej
2013-05-21, godz. 00:35
Był z nimi 23 lata. Wierni podziękowali biskupowi
Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz mieszkańcy Szczecina uczestniczyli w poniedziałek w katedrze w mszy św. dziękczynnej za posługę w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej…
» więcej
2013-05-19, godz. 17:20
Kościelne wspólnoty na Jasnych Błoniach
Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocny. W Szczecinie już tradycyjnie na Jasnych Błoniach Dzień Jedności Wspólnot, które działają w parafiach całej Archidiecezji…
» więcej
2013-05-19, godz. 10:06
Biskup wróci do zakonu?
Nie wykluczam powrotu do zakonu - powiedział w wywiadzie dla "Religii na fali" bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz.
» więcej
2013-05-19, godz. 00:47
Moryń świętuje jubileusz swojego kościoła
Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza, festyn parafialny, występ zespołu Clerboyz to główne punkty niedzielnych obchodów jubileuszu kościoła w Moryniu.
» więcej