Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Grób Pański. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Raz na kilka, kilkanaście lat obchody Wielkanocy u chrześcijan zachodnich i obrządku wschodniego pokrywają się. Tak było w 2014 roku i tak jest również dziś.
Katolicy rzymscy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, po 21 marca.

Z czego bierze się różnica w dacie świętowania chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu? - Przyczyn jest kilka - tłumaczy ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej w Szczecinie . - Pierwszą i podstawową przyczyną jest to, że w wyliczeniach prawosławnych czy wschodnich Paschy dodany jest jeden element do tego, którym posługują się przedstawiciele kościołów zachodnich. Pascha musi być w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale musi odbyć się też po Passze żydowskiej. Fakt jest taki, że Pascha kościołów wschodnich może odbywać się wspólnie albo maksymalnie pięć tygodni po Passze zachodniej - wyjaśnia.

I chociaż zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki 21 marca uznaje za dzień przesilenia wiosennego, to używa przy tym różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.

Czy jest szansa na ustalenie wspólnej daty Wielkanocy? - Wierzę, że kiedyś możemy dojść do porozumienia. Wiem na pewno, że dla prawosławnych te Paschalia są ogromnie ważne i być może będzie taka możliwość, żebyśmy przyjęli kalendarz gregoriański i po reformie zostawili Paschalia bez zmiany, według kalendarza wschodniego - odpowiada ks. Stefanowski.

Kalendarza gregoriańskiego używają katolicy rzymscy i protestanci, natomiast juliańskiego prawosławni i grekokatolicy.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-12-25, godz. 16:33 Ksiądz Maciej Będziński o Bożym Narodzeniu "Bóg przychodzi, by nas zbawić i dać nam nowe życie" - przypomina ksiądz Maciej Będziński sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła świętego Piotra Apostoła. Kościół katolicki w piątek obchodzi… » więcej 2020-12-25, godz. 10:01 "Niech boża łaska was ogarnie" [WIDEO] Niech błogosławione będą święta tegoroczne - życzy wszystkim metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. » więcej 2020-12-25, godz. 08:38 Pasterka w Bazylice: Boże Narodzenie w obozach uchodźców, w szpitalach, na granicach... Radio Szczecin przeprowadziło transmisję Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. » więcej 2020-12-25, godz. 08:12 Boże Narodzenie. Pierwszy dzień świąt Dziś przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia. » więcej 2020-12-24, godz. 15:18 Abp Dzięga: Ucieszcie się sobą, uczcijcie Boga Życzę Wam, byście świętując po Bożemu, napełniali świat radością - zwraca się do mieszkańców Pomorza Zachodniego arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2020-12-24, godz. 14:57 Bezdomni i potrzebujący obdarowani w katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] Prawie pół tysiąca osób otrzymało w Wigilię świąteczne paczki przygotowane przez Caritas i sponsorów. To wsparcie, na jakie w tym roku mogli liczyć bezdomni i potrzebujący ze Szczecina. » więcej 2020-12-24, godz. 11:55 Radio Szczecin zaprasza na Pasterkę Radio Szczecin zaprasza na transmisję Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. Msza święta pasterska przypomina pokłon i hołd pasterzy, który złożyli narodzonemu Jezusowi. » więcej 2020-12-22, godz. 09:28 Koszaliński Caritas ruszył z pomocą żywnościową dla rodzin Wolontariusze koszalińskiego Caritas dostarczają paczki na święta. » więcej 2020-12-20, godz. 13:59 Prymas odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju Z groty narodzenia Chrystusa do Gniezna dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Od słowackich skautów dostali je polscy harcerze. » więcej 2020-12-20, godz. 12:18 Zamiast wigilii dla potrzebujących, będzie pomoc i wsparcie Nie będzie tradycyjnej wigilii dla samotnych i bezdomnych przy szczecińskiej katedrze, ale będzie pomoc dla najbardziej potrzebujących. » więcej
69707172737475