Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. vaticannews.va
Fot. vaticannews.va
Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
Franciszek jako pierwszy papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama. Modlitwa za ofiary wojny w Mosulu była jednym z najbardziej wymownych momentów pielgrzymki.

To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.

Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.

- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski

To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.

Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.

Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.

Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz także

2019-06-21, godz. 12:59 Na rowerach na Jasną Górę. Trwają zapisy Już ponad 250 uczestników jest na liście Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zapisy wciąż trwają, a amatorzy dwóch kółek wyruszą na trasę 1 lipca. » więcej 2019-06-20, godz. 15:27 Abp Jędraszewski: Karta LGBT i instrukcje WHO uderzają w prawdę o człowieku Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że tak zwana Karta LGBT i instrukcje WHO uderzają w prawdę o człowieku. Na krakowskim Rynku Głównym metropolita krakowski wygłosił homilię zakończenie procesji Bożego Ciała. » więcej 2019-06-13, godz. 12:54 Kościół i szkoła na Madagaskarze, czyli projekt archidiecezji [ZDJĘCIA] Szkoła i kościół na... Madagaskarze - to plany Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Placówki byłyby prowadzone przez polskich misjonarzy ze Zgromadzenia Oblatów. Ojciec Marek Ochlak, który gości w Szczecinie, od czterech lat opiekuje… » więcej 2019-06-12, godz. 14:33 Szwedzka gmina wprowadziła zakaz modlenia się w pracy Jedna z gmin w szwedzkiej Skanii wprowadziła zakaz modlenia się w godzinach pracy. Zakaz obowiązuje wszystkich zatrudnionych w urzędzie i gminnych spółkach. » więcej 2019-06-11, godz. 08:47 "Papież Polak w polskim Szczecinie". Bezcenna pamiątka z wizyty Jana Pawła II [ZDJĘCIA] Graniczy z nieprawdopodobieństwem, żeby w polskim Szczecinie powtórnie pojawił się papież Polak - mówi jeden z uczestników papieskiej mszy św. na Jasnych Błoniach przed 32 laty, który wspomina 11 czerwca 1987 roku. » więcej 2019-06-11, godz. 07:05 Rocznica wizyty Jana Pawła II. Wspomnienie świadka wydarzeń Spędził 15 godzin na Jasnych Błoniach, ale - jak podkreśla - było warto. Ks. Piotr Kordula 32 lata temu prowadził komentarz podczas Mszy św. na Jasnych Błoniach, a także nocne czuwanie poprzedzające liturgię z udziałem Jana Pawła… » więcej 2019-06-09, godz. 09:52 Jedno z najważniejszych świąt dla katolików Kościół Katolicki obchodzi w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego, potocznie nazywaną też Zielonymi Świątkami, która kończy Okres Wielkanocny. » więcej 2019-06-08, godz. 15:54 50-lecie święceń kapłańskich emerytowanego proboszcza szczecińskiej katedry Ks. prałat Jan Kazieczko obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Wieloletni proboszcz szczecińskiej katedry już od pięciu lat jest na emeryturze i mieszka na terenie parafii. » więcej 2019-06-03, godz. 12:47 "Nie byłoby Solidarności, gdyby nie pielgrzymka Jana Pawła II do Polski" Piotr Duda powiedział, że nie byłoby "Solidarności", gdyby nie pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. » więcej 2019-06-02, godz. 21:09 "Wsłuchiwać się w Papieża" na placu Piłsudskiego w Warszawie Archiwalne nagrania kazań papieża Jana Pawła II z 1979 roku oraz nowe aranżacje utworów historycznych i pieśni religijnych, można usłyszeć na warszawskim Placu Piłsudskiego podczas wielkiego multimedialnego widowiska z okazji 40… » więcej
100101102103104105106