Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Jeffrey Bruno
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Jeffrey Bruno
Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu.
W ostatnim pełnym dniu swojej pielgrzymki do Iraku papież odwiedził tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS. Odprawił też mszę dla kurdyjskich chrześcijan.

Modlitwa w Mosulu była jednym z najbardziej wymownych momentów pielgrzymki papieża do Iraku. W dwumilionowym, kontrolowanym niegdyś przez ISIS mieście, Franciszek pojawił się na placu otoczonym ruinami czterech chrześcijańskich kościołów. Wraz z Irakijczykami w chwili ciszy modlił się za ofiary wojen i wypuścił w powietrze białego gołąbka pokoju.

- Nadzieja jest silniejsza niż nienawiść. Pokój jest potężniejszy od wojny - mówił.

Franciszek odwiedził też miasteczko Karakusz, chrześcijańską enklawę na północy Iraku, z której siedem lat temu przed ISIS uciekło 50 tysięcy osób. Połowa z nich wróciła i odbudowała miasto, jak i kościół Niepokalanego Poczęcia, w którym teraz modlił się papież.

W stolicy irackiego Kurdystanu Franciszek odprawił mszę dla kilku tysięcy osób. Na jej zakończenie deklarował, że Irak pozostanie w jego sercu. Jutro rano papież odleci do Rzymu.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedza Irak. Starania o wizytę trwały dwie dekady. Na przeszkodzie Janowi Pawłowi II stanął sprzeciw ówczesnego prezydenta Iraku Saddama Husajna, a Benedyktowi XVI - nasilające się kilkanaście lat temu działania zbrojne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty