Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.
Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.
Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Zobacz także
2024-02-18, godz. 09:17
W Stargardzie adoptują księży i zakonnice
Parafianie ze Stargardu adoptują swoich księży i siostry zakonne. Adoptują - duchowo. Podjęte zobowiązanie to modlitwa w intencji wylosowanej siostry czy chrystusowca.
» więcej
2024-02-14, godz. 07:07
Dziś Środa Popielcowa. Początek przygotowań do najważniejszego święta
Dziś w Kościele Środa Popielcowa. Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, czyli 40 dni przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, najważniejszych w roku dla chrześcijan.
» więcej
2024-01-21, godz. 08:12
Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich uczestniczą w nabożeństwach w różnych szczecińskich kościołach.
» więcej
2024-01-14, godz. 08:25
Podjęli się duchowego wyzwania Exodus 90
Ponad 20 mężczyzn w szczecińskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowadzonej przez chrystusowców, podjęła się 90-dniowych ćwiczeń duchowych Exodus 90. To program oparty na modlitwie, ascezie i braterstwie, a mężczyźni…
» więcej
2024-01-13, godz. 08:17
Kończy się pielgrzymka relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów
Kończy się tygodniowa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2024-01-11, godz. 14:50
Fundacja Małych Stópek podsumowuje świąteczne akcje
Artykuły za blisko 14 mln złotych zebrali organizatorzy akcji "Paczuszka dla Maluszka". Z każdym rokiem rośnie wartość zebranych darów. Podobnie, jak liczba paczek w ramach innych przedświątecznych akcji Fundacji Małych Stópek.
» więcej
2024-01-10, godz. 14:31
Dla młodzieży to okazja do modlitwy i poznania historii rodziny Ulmów [WIDEO, ZDJĘCIA]
Młodzież w Szczecinie modliła się przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów.
» więcej
2024-01-06, godz. 14:17
Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów na Pomorzu Zachodnim
Od dziś przez tydzień w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, która została beatyfikowana we wrześniu.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:46
Różne języki świata w szczecińskiej katedrze
Kolędy i modlitwa w różnych językach świata. To wszystko w sobotę w południe w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej.
» więcej
2024-01-06, godz. 07:37
Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele
6 stycznia w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Ulicami wielu miast przejdą Orszaki Trzech Króli.
» więcej