Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.
Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.
Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Zobacz także
2023-12-25, godz. 08:08
Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia [WIDEO]
Świętujcie Boże Narodzenie, śpiewajcie kolędy, rozważajcie Słowo Pana i przyjmujcie, jak Maryja i Józef, Słowo Pana w swoim życiu - metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga składa świąteczne życzenia mieszkańcom…
» więcej
2023-12-17, godz. 18:23
Niedziela Radości w Kościele. "Pan jest już blisko"
Dziś w Kościele Rzymskokatolickim Niedziela Gaudete, czyli Radości. Przypada zawsze w trzecią niedzielę Adwentu.
» więcej
2023-12-05, godz. 13:16
Kiedyś tworzyli największe duszpasterstwo w Szczecinie, wracają w nowych rolach
Nowa wspólnota postakademicka tworzy się "W Sercu" u szczecińskich chrystusowców.
» więcej
2023-12-03, godz. 09:23
Kolejne akcje pomocowe dla najbardziej potrzebujących
Prawie 1,5 miliona świec przygotował Caritas w Polsce w ramach kolejnej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
» więcej
2023-12-03, godz. 08:48
Pierwsza niedziela Adwentu
Dziś w Kościele pierwsza niedziela Adwentu, który rozpoczyna czas oczekiwania na narodziny Chrystusa. Na ten okres składają się cztery kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
» więcej
2023-12-02, godz. 20:10
„Serduszka” ze Szczecina najlepsze na Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Marka Jasińskiego [ZDJĘCIA]
Około 150. dzieci i młodzieży na jednej scenie. Zakończył się I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” - Kolędy i Pastorałki im. prof. Marka Jasińskiego. Pomysłodawcą i organizatorem…
» więcej
2023-12-01, godz. 13:12
Paczuszka dla Maluszka. Start w niedzielę
W najbliższą niedzielę startuje kolejna edycja "Paczuszki dla Maluszka". Akcja Fundacji Małych Stópek jest skierowana do samotnych matek i ich dzieci, a pomoc jest liczona już w milionach złotych.
» więcej
2023-11-01, godz. 09:54
Region w tym roku pożegnał swoich kapłanów
Mówiono o nim największy żyjący teolog - obok zmarłego w Sylwestra papieża Benedykta XVI, na zachodniopomorskim podwórku pożegnaliśmy m.in. zasłużonego egzorcystę.
» więcej
2023-10-29, godz. 13:55
Papież apeluje o zawieszenie broni
Papież zaapelował o zawieszenie broni w konflikcie między Izraelczykami i Palestyńczykami.
» więcej
2023-10-29, godz. 13:02
Dwóch alumnów rozpoczęło studia w szczecińskim seminarium
Dwóch alumnów rozpoczęło studia w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. To nowi kandydaci na księży. Czas przygotowania do święceń trwa sześć lat.
» więcej