Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. vaticannews.va
Fot. vaticannews.va
Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
Franciszek jako pierwszy papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama. Modlitwa za ofiary wojny w Mosulu była jednym z najbardziej wymownych momentów pielgrzymki.

To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.

Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.

- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski

To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.

Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.

Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.

Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz także

2014-11-21, godz. 16:23 Trwa zbiórka na świąteczną paczkę dla polskich bohaterów na Kresach Wschodnich [ZDJĘCIA] Paczka dla rodaka i bohatera na Kresach - pod takim hasłem szczeciński Caritas rozpoczął akcje zbierania żywności dla Polaków na Litwie. » więcej 2014-11-15, godz. 16:05 Niezwykły ołtarz w szczecińskim sanktuarium Modlitwa o pokój na świecie trwa w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Przyczynkiem do tego jest niezwykły ołtarz, który na dwa tygodnie przybył do świątyni. Docelowo trafi on na Wybrzeże Kości Słoniowej. » więcej 2014-11-02, godz. 07:22 Dzień Zaduszny. Czas pamięci, zadumy i modlitwy za zmarłych Kościół rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny. » więcej 2014-11-01, godz. 01:13 Wszystkich Świętych. Czas radości i zadumy 1 listopada to w Kościele rzymskokatolickim uroczystość Wszystkich Świętych, czyli radosne wspomnienie świętych i błogosławionych, którzy cieszą się szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy i odwiedzania… » więcej 2014-10-31, godz. 13:37 Zabawa razem ze świętymi w szczecińskim gimnazjum Blisko 100 uczniów bawiło się w piątek w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie podczas Balu Wszystkich Świętych. » więcej 2014-10-22, godz. 08:01 36 lat temu Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat 'Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi' - tymi słowami Jan Paweł II zwrócił się 22 października 1978 roku do wiernych zgromadzonych na placu Św. Piotra w Rzymie. » więcej 2014-10-19, godz. 10:51 "Jest potrzebnym drogowskazem". Rocznica śmierci ks. Jerzego W niedzielę mija 30 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kapelan Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy SB. » więcej 2014-10-19, godz. 07:26 Sentymentalna i duchowa podróż z Deus Meus [ZDJĘCIA] Pełny kościół ludzi, Mietek Szcześniak, Lidia i Marcin Pospieszalscy, kilkudziesięciu chórzystów, radosny śpiew i modlitwa - tak w skrócie można opisać trzygodzinny koncert Deus Meus w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa… » więcej 2014-10-18, godz. 09:46 Deusy mają 20 lat. Szcześniak i Pospieszalscy w Szczecinie Mietek Szcześniak, Lidia i Marcin Pospieszalscy, Robert Drężek, Jolanta Szczepaniak. W sumie blisko 80 chórzystów wystąpi w sobotni wieczór w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2014-10-16, godz. 22:23 To już 25 lat. Serduszka śpiewają dla polskich emigrantów Dziecięco-młodzieżowy zespół piosenki religijnej 'Serduszka', który działa przy parafii chrystusowców, obchodzi 25-lecie istnienia. W czwartek w Teatrze Polskim odbył się jubileuszowy koncert z udziałem byłych i obecnych Serdu… » więcej
167168169170171172173