Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. vaticannews.va
Fot. vaticannews.va
Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
Franciszek jako pierwszy papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama. Modlitwa za ofiary wojny w Mosulu była jednym z najbardziej wymownych momentów pielgrzymki.

To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.

Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.

- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski

To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.

Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.

Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.

Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz także

2023-04-22, godz. 08:00 Pielgrzymka do Grobu św. Ottona Archidiecezjalna Pielgrzymka do Grobu Św. Ottona, Apostoła Pomorza wyrusza w sobotę z Pomorza Zachodniego do Bambergu. » więcej 2023-04-21, godz. 10:42 Marsz dla Życia w Szczecinie. "Poczucie jedności i siły" Co roku gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi. Również tym razem organizatorzy Marszu dla Życia liczą na mieszkańców. » więcej 2023-04-21, godz. 08:36 Caritas pomaga w małych miejscowościach. Liczy się dobry sąsiad [ZDJĘCIA] Jak dobrze mieć sąsiada, który potrzebującym pomaga. Taki cel stawia sobie projekt "Region Dobrego Wsparcia" realizowany przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2023-04-20, godz. 11:46 "Niesamowite bestialstwo. Jedyne co daje nadzieję tą wiosną, to kwitnące kwiaty" Ksiądz z parafii św. Katarzyny w Goleniowie wraz z kapłanem z Władysławowa udali się z konwojem humanitarnym do dwóch parafii na Ukrainie, w których posługują księża chrystusowcy. » więcej 2023-04-20, godz. 08:27 "Pokazać młodym wszystkich obrońców życia, a papież Polak jest chyba najbardziej znanym" Encyklika Jana Pawła II przepisana na ponad 400-metrowy pas materiału. Uczestnicy Marszu dla Życia poniosą kilkusetmetrowe płótno z dokumentem papieskim ulicami Szczecina. » więcej 2023-04-18, godz. 08:30 W niedzielę ulicami Szczecina przejdzie Marsz dla Życia [WIDEO] Ta największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce, co roku, gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi. » więcej 2023-04-16, godz. 09:51 Niedziela Miłosierdzia w Kościele Katolickim. "Pan Jezus ma sekretarkę do dziś" W Kościele Katolickim dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto ustanowił papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po W… » więcej 2023-04-15, godz. 11:18 Marsz dla Życia na ulicach Szczecina Za tydzień w niedzielę ulicami Szczecina przejdzie Marsz dla Życia. Największa manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce, co roku, gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi. » więcej 2023-04-14, godz. 09:08 "Romcio Tomcio" w teledyskach Biblijnie rymuje, pisze książki, nagrał płytę, a ostatnio też teledyski do swojej muzycznej twórczości. Roman Kempiński, znany pod pseudonimem artystycznym "Romcio Tomcio" odwiedza kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej… » więcej 2023-04-09, godz. 09:34 Arcybiskup Andrzej Dzięga składa życzenia. "Sięgnijcie do źródeł życia i rozradujcie się" [WIDEO] Dźwięk dzwonów ogłasza całemu światu, że dzieje się coś nadzwyczajnego. Rzeczywiście, Chrystus Zmartwychwstał - mówi arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa życzenia mieszkańcom Pomorza Zachod… » więcej
20212223242526