Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. vaticannews.va
Fot. vaticannews.va
Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
Franciszek jako pierwszy papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama. Modlitwa za ofiary wojny w Mosulu była jednym z najbardziej wymownych momentów pielgrzymki.

To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.

Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.

- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski

To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.

Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.

Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.

Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz także

2022-10-19, godz. 13:04 "Niech ten krzyż przypomina też o zwycięstwie" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj - mówił w środę podczas kazania w seminarium duchownym w Szczecinie arcybiskup Andrzej Dzięga. » więcej 2022-10-19, godz. 09:58 Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki 38 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. » więcej 2022-10-18, godz. 12:56 Tajemnice różańcowe na kartkach. Uczniowie namalowali, poczta wydała Młodzież z Wolina wykonała rysunki, a Poczta Polska wydała kartkę okolicznościową. » więcej 2022-10-16, godz. 14:01 22. Dzień Papieski w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Kwesta na edukację zdolnej młodzieży na ulicach Szczecina i festyn rodzinny przy parafii pod wezwaniem św. Jana Bosko - to wydarzenia, które towarzyszą 22. Dniowi Papieskiemu w Szczecinie. » więcej 2022-10-16, godz. 11:59 22. Dzień Papieski w Szczecinie Rodzinny festyn w parafii św. Jana Bosko u salezjanów przy ul. Witkiewicza oraz kwesty na edukację zdolnej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin w różnych punktach miasta wypełnią 22. Dzień Papieski w Szczecinie. » więcej 2022-10-13, godz. 08:18 Pogrzeb Dzieci Utraconych w Szczecinie [ZDJĘCIA] Pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej (g.9) i msza św. w intencji rodziców po stracie dzieci w kościele św. Stanisława Kostki przy pl. Matki Teresy z Kalkuty (o 18) to dwa wydarzenia, które odbędą się… » więcej 2022-10-10, godz. 12:41 Pielgrzymka relikwii młodego błogosławionego [ZDJĘCIA] Relikwie błogosławionego Carlo Acutisa pielgrzymują po kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W niedzielę wierni modlili się przy nich w parafii w Wolinie oraz w szczecińskiej katedrze i podczas inauguracji roku akademickiego… » więcej 2022-10-10, godz. 07:04 Duszpasterstwa Akademickie. "Ważne, że tworzymy wspólnotę" Spotkania Ruchu Czystych Serc, Krąg Biblijny, msze św., integracja w Kawiarence Akademickiej, klub filmowy, ale także sport, wyjazdy i wiele innych towarzyskich wydarzeń. To tylko niektóre propozycje dla studentów w szczecińskich duszpasterstwach… » więcej 2022-10-09, godz. 10:12 Przez internet niósł Chrystusa. Relikwie błogosławionego w Wolinie i Szczecinie Modlitwa przy relikwiach błogosławionego Carlo Acutisa odbędzie się w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2022-10-09, godz. 09:45 Inauguracja roku akademickiego "W Sercu" Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej
30313233343536