Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór".
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
- I to przebijało w ich świadectwach, bo jednak obok głosu Ojca Świętego, bardzo ważnym głosem tej pielgrzymki były świadectwa tych, którzy przeżyli ten czas panowania ekstremistów na tym terenie. I są naprawdę świadkami, współczesnymi męczennikami wiary, bo też ze względu na nią przeżyli to prześladowanie - mówił ks. Korzec.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
- Przyjazd tak znanej i poważanej w świecie osoby do miejsca, które jest niemalże zrujnowane religijnie, jeśli chodzi o chrześcijaństwo, jest na pewno wielkim wydarzeniem. Ta wspólna modlitwa ze wszystkimi chrześcijanami z tego terenu, też jest bardzo wymowna. To też jest jakby aspekt między chrześcijańskiego dialogu, który tam się odbywa i tam żyje. On jest po prostu żywy - mówił ks. Stefanowski
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie
Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że państwo islamskie chciałoby uderzyć w tę pielgrzymkę lub przynajmniej dokonać jakiegoś zamachu, który by zakłócił jej przekaz. To, że się nie udało, że nie doszło do żadnego incydentu w zakresie bezpieczeństwa, to jest ogromna klęska państwa islamskiego, terrorystów, pokazująca ich słabość - mówił Repetowicz.
Z całą pewnością to była swego rodzaju "mission impossible". Dlatego, że interesy obu stron były jednocześnie i zbieżne i zdecydowanie inne, ale dla obu wizyta była absolutnie ważna - dodał prof. Piotr Briks z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Władze Iraku miały bardzo konkretne interesy w tym, żeby papież się pojawił. I żeby światu pokazać taka laurkę o kraju, który już jest znormalizowany, w miarę spokojny, bezpieczny, gdzie wszyscy się kochają. Z drugiej strony chrześcijanie byli w nieludzki sposób byli prześladowani i mordowani, przy milczeniu całego świata. O tym, przy okazji tej pielgrzymki trochę się też wspomniało i to już jest jakiś zysk. Dlatego, że prawie nikt o tym nie mówił - powiedział Briks.
Wizyta papieża była wezwaniem do pokoju. Franciszek odprawił mszę w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tysięcy wiernych. Spotkał się z władzami, społecznością i duchownymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie. Złożył wizytę u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie. 33. zagraniczna pielgrzymka papieża była pierwszą od wybuchu pandemii Covid-19.
Szacuje się, że w Iraku jest około 200 tysięcy chrześcijan.
To doświadczenie było bardzo cenne i chyba najważniejsze jest spojrzeć na to wydarzenie z perspektywy miejscowych chrześcijan i ich doświadczeń bolesnych ostatnich lat - powiedział ks. dr hab Cezary Korzec, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zawsze niesienie nadziei w miejsca, w których jej brakuje, jest bezcenne - dodał ks. Paweł Stefanowski z Cerkwi Prawosławnej w Szczecinie.
To była ryzykowna wizyta. Trudno żeby nie było obaw, skoro jeszcze kilka lat temu w tym samym mieście rządziło państwo islamskie - powiedział przebywający w Bagdadzie Witold Repetowicz, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i autor reportaży oraz filmów dokumentalnych na temat Bliskiego Wschodu.
Zobacz także
2021-10-03, godz. 01:44
"Wiara to nie fajerwerki. ADM są, żeby doświetlić duszę człowieka" [ZDJĘCIA]
Archidiecezjalne Dni Młodych zakończyły się w sobotę w Chojnie. Spotkanie w jednodniowej formule przyciągnęło kilkaset osób z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2021-10-02, godz. 10:46
Startują Archidiecezjalne Dni Młodych
Koncert ewangelizacyjny, msza św., świadectwa, a przede wszystkim integracja. To wszystko w sobotę w ramach Archidiecezjalnych Dni Młodych, które w południe rozpoczną się w Chojnie.
» więcej
2021-09-26, godz. 13:49
Coroczne liczenie wiernych w kościołach
Do wieczora w kościołach w całym kraju potrwa liczenie wiernych - to zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski.
» więcej
2021-09-19, godz. 14:19
Współpracowniczka Prymasa: Walczył o człowieka w każdym ustroju [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najważniejszym w życiu Prymasa była jego ufna wiara w Boga, pewność i ogromny spokój - mówiła pani Anna Rastawicka.
» więcej
2021-09-19, godz. 12:16
Kobylanka wciąż świętuje
Msza święta, festyn parafialny i koncert Siewców Lednicy to główne punkty niedzielnego świętowania w Kobylance.
» więcej
2021-09-18, godz. 17:21
Wielkie święto w Kobylance. Jest sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym. Szukajmy tego, co wspólne i co pozwoli budować - mówił w homilii abp Jan Pawłowski. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej, podczas której zostało ustanowione sanktuarium…
» więcej
2021-09-18, godz. 11:36
To szansa na odnowienie wiary. Sanktuarium Prymasa Tysiąclecia w Kobylance
W sobotę, w Kobylance, delegat papieski arcybiskup Jan Pawłowski - będzie przewodniczył mszy świętej, na której zostanie ustanowione sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
» więcej
2021-09-18, godz. 10:53
Kościół w Chominie ma nowego patrona
Kościół w Chominie, w powiecie kamieńskim, od soboty za patrona będzie miał błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość poświęcenia świątyni rozpocznie się przed południem.
» więcej
2021-09-18, godz. 07:47
75-lecie parafii prawosławnej w Szczecinie. "Stanowimy bardzo zgrany zespół"
Jestem szczęśliwy i spełniony, choć wiele wyzwań jeszcze przed nami - tak ksiądz Paweł Stefanowski mówi o swojej posłudze w cerkwi prawosławnej w Szczecinie.
» więcej
2021-09-17, godz. 10:26
75 lat prawosławnej parafii w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zaczynali od mieszkania, potem była poewangelicka kaplica, a od 10 lat mogą modlić się już w nowo zbudowanej cerkwi.
» więcej