Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka » ARCHIWUM 2011, czerwiec
Tryb "auto" - zwany zielonym, od koloru w jakim jest oznaczany na kółku-wybieraku na aparacie - to najlepszy przyjaciel świeżo upieczonego posiadacza lustrzanki cyfrowej. Po traumatycznym pierwszym zetknięciu z instrukcją obsługi, wielu początkujących fotoamatorów nie chce sobie zawracać głowy rozgryzaniem kolejnych pozycji menu. W poczuciu beznadziei włącza więc tryb "auto" - przynajmniej aparat robi dobrze naświetlone, poprawnie zbalansowane i ostre zdjęcia. I o to chodzi, prawda? Jednak - czy aby na pewno? Absolutnie nie demonizując i nie wyszydzając "zielonego trybu" - wszak liczy się dobre zdjęcie, wybór trybu fotografowania jest zdecydowanie kwestią drugorzędną - trzeba przyznać, że nie daje nam wielu możliwości kreacyjnych.
Nasz aparat dysponuje na pewno większymi możliwościami, niż daje nam tryb "auto". Ale, jeżeli nie mamy wcześniejszych doświadczeń z lustrzankami, na pewno jest dobrym punktem wyjścia do zapoznania się z innymi trybami dostępnymi w naszym body. Jeżeli jednak mamy ambicję robić lepsze zdjęcia, chcemy rozwijać nasze umiejętności - nie można na nim poprzestać. Nie każdy jednak lubi i umie czytać instrukcje obsługi, a w efekcie boi się przestawiać coś w aparacie i "auto", ustawione pierwotnie "tylko na chwilę", staje się obowiązujące na długi czas.

W tej audycji podpowiadamy, jakie jeszcze możliwości mamy do dyspozycji. Oczywiście skupiamy się na tych podstawowych, bo każdy producent stara się zaoferować coś "ekstra", czego nie ma konkurencja. I jak mantra pojawia się stwierdzenie - trzeba przeczytać instrukcję, tam znajdziemy potrzebne informacje. Na pocieszenie można dodać, że im więcej wiemy, tym łatwiej nam to przyjdzie. Dlatego mamy nadzieję, że dzisiejsza Migawka pomoże w postawieniu pierwszych kroków poza tryb "auto".

Tak na marginesie: sprzęt adresowany dla profesjonalistów, oferujący lepszą jakość obrazu, często przez nas wymarzony - trybu "auto" nie ma...
MIGAWKA-Program z 25.06.11
Posłuchaj audycji z 25 czerwca 2011 roku.