Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2011 - Migawka
Zgodnie z nazwą audycji zapraszamy na omówienie zdjęć, jakie nadesłali Państwo po naszym ostatnim fotograficznym spotkaniu. Bardzo się cieszymy, że szczeciński Cmentarz Centralny spodobał się słuchaczom naszego programu. Galeria oczywiście jest już dostępna na naszej stronie, a my tradycyjnie rozmawiamy o tych kadrach, które naszym zdaniem można wyróżnić spośród nadesłanych przez Państwa prac. Cmentarz Centralny - Nowy Cud Polski w plebiscycie National Geographic Traveller potrafi zauroczyć, dodając do tego piękne, jesienne kolory i można powiedzieć, że mamy przepis na udaną fotografię. Zapraszamy więc do oglądania zdjęć i słuchania audycji.
W tej audycji zapraszamy Państwa do odwiedzenia dwóch fotograficznych wystaw. Co ciekawe, w obu przypadkach mamy do czynienia z architektami - czy to ze względu na miejsce ekspozycji, czy w jednym przypadku - ze względu na zajęcie autora fotografii. Obie wystawy jednak zupełnie inne i całkowicie inny jest bagaż doświadczeń twórców. Z jednej strony Andrzej Krupiński, uczestnik Plenerów Migawki, członek Fotoklubu Zamek, dla którego to pierwsza ekspozycja. Z drugiej, Waldemar Marzęcki, artysta uznany, z dorobkiem. W tym pierwszym przypadku to przykład, jak można rozwijać swoje pasje i zainteresowania, jak przełamywać barierę sprzętową i warsztatową. W tym drugim, warto zwrócić uwagę, jak wiele przemyśleń może towarzyszyć robieniu zdjęć - jak wiele znaczeń i interpretacji można im przypisać. Zapraszamy do słuchania audycji i przypominamy, że aktualne cały czas jest nasze zaproszenie na kolejny, 34 Plener Fotograficzny Migawki - szczegóły poniżej w dziale Aktualności Migawki.
Co prawda do naszego spotkania jeszcze trochę czasu pozostało, ale już teraz postanowiliśmy wyjaśnić Państwu gdzie spędzimy 34 Plener Migawki. Przede wszystkim - przesuwamy datę naszego spotkania z ostatniej, na przedostatnią niedzielę miesiąca. Zapraszamy 23 października na Cmentarz Centralny w Szczecinie. Zabytek, uznany ostatnio w plebiscycie pisma National Geographic Traveler za jeden z 7 Nowych Cudów Polski, zachwyca swoją formą i kształtem. Piękny park, ciekawe przedwojenne nagrobki - na pewno będzie co fotografować. Tylko że, z racji Wszystkich Świętych nie chcemy, aby nasze poszukiwanie ciekawych kadrów zakłóciło skupienie i nastrój tego, dla wielu szczególnego, dnia. Ważne zastrzeżenie: prosimy o zdjęcia Cmentarza jako zabytku, nie interesuje nas utrwalanie, na przykład, ludzi modlących się przy grobach swoich bliskich! A w tej audycji zapraszamy na spacer alejkami tego wyjątkowego miejsca, mamy nadzieję, że zainspiruje Państwa do zrobienia pięknych kadrów jesiennego Nowego Cudu Polski.
W Migawce wiele razy mówiliśmy o magii zdjęć dokumentalnych - tych fotografii, które być może w pierwszym momencie nie robią wielkiego artystycznego wrażenia, które wszakże, wyciągnięte z szuflady po kilkunastu latach okazują się prawdziwym odkryciem. Po wielkiej modzie na zdjęcia przedwojennego Szczecina, coraz chętniej sięgamy do kadrów pokazujących powojenne dzieje naszego miasta. I jeden i drugi wątek pojawił się chociażby podczas naszych plenerów, przenosiliśmy się "Fotograficzną Machiną Czasu" i robiliśmy "Zdjęcia do szuflady". A w tej audycji gościmy Pawła Knapa, autora albumu, wyboru zdjęć szczecińskiego reportera Anatola Weczera. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, później odwiedzimy Zamek Książąt Pomorskich - a to z okazji wernisażu pewnej wystawy, na której wyróżniono także zdjęcia uczestników Plenerów Migawki.
"Nasze zachodniopomorskie pejzaże" - taki był tytuł naszego ostatniego fotograficznego spotkania. Wyjechaliśmy poza Szczecin, aby zrobić zdjęcia naszego regionu. W kameralnym gronie od samego świtu tropiliśmy uroczą grę świateł i cieni, bo i poranek był naprawdę zjawiskowy. Ponieważ było mniej uczestników, to teraz, kiedy tradycyjnie omawiamy przysłane przez Państwa fotografie, mieliśmy więcej czasu, aby dokładniej się nimi zająć. Wyszły z tego takie mini warsztaty z fotografii krajobrazowej, mamy nadzieję, że okażą się przydatne i wyjaśnią część kwestii związanych zarówno z techniką, jak i z komponowaniem udanego kadru. Zapraszamy do Galerii Migawki i do wysłuchania audycji.