Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2016 - Migawka
MIGAWKA-Program z 31.07.16
Tym razem spotkanie z fotografem niezwykle utytułowanym z naprawdę długą listą prestiżowych nagród. Maciej Jeziorek jest między innymi współzałożycielem kolektywu Napo Images, przez wiele lat pracował jako fotoreporter, nieraz jest też członkiem jury znanych konkursów. Ostatnio dostał Grand Press Photo za książkę 317 dni do Marsa - zdjęcia zrobił w Indiach - ale zdziwi Was obraz tego kraju na tych kadrach. Maciej Jeziorek z pełną premedytacją unikał - jak mówi - Cepelii, oczywiście zdjęcia są egzotyczne, ale wiele z nich, przynajmniej tak to odebrałem, wygląda, jakby zrobiono je w Polsce - tej niezbyt ładnej i niezbyt pocztówkowej. Między innymi o tym rozmawiamy w audycji, zdjęcia gościa Migawki można oglądać na jego stronie.
MIGAWKA-Program z 24.07.16
Joanna Knasińska uczy się w szczecińskim Liceum Plastycznym. W szczecińskiej Mediatece w alei Wojska Polskiego można oglądać jej wystawę "Makrofotografia". Zdjęcia niczym pejzaże, krajobrazy - tyle, że uchwycone w zupełnie inny sposób niż moglibyśmy się spodziewać. W tej Migawce także zapraszamy na kolejny, 91. Plener Fotograficzny. Spróbujmy wcielić się w rolę fotoreportera, wyobraźmy sobie, że mamy pokazać czytelnikom naszej gazety/portalu jak wygląda lato w Szczecinie. Szczegóły naszego spotkania znajdziecie poniżej, w dziale Aktualności. A do rozmowy zaprosiliśmy właśnie szczecińskich fotoreporterów: Cezarego Aszkiełowicza z Gazety Wyborczej oraz Sebastiana Wołosza i Andrzeja Szkockiego z Głosu Szczecińskiego. Andrzeja pytamy też o wielkie fotograficzne wyzwanie - bo leci do Rio de Janeiro robić zdjęcia sportowcom na Igrzyskach Olimpijskich.
MIGAWKA-Program z 17.07.16
Grzegorz Skorny na co dzień jest rektorem jednej ze szczecińskich uczelni. A jego wielką pasją jest fotografia. Wystarczy zajrzeć na jego stronę, aby obejrzeć naprawdę bogate portfolio, chociażby zdjęć z egzotycznych podróży. Ale nie da się ukryć - i gość tej Migawki bynajmniej tego też nie ukrywa - że najlepiej czuje się w studiu, kreując ciekawe obrazy swoich modelek czy modeli. Współpracuje także z projektantami mody i stylistami fryzur. Jak powstają jego zdjęcia, jakiego sprzętu używa - rozmawiamy między innymi o tym. A przy okazji polecamy, spróbujcie darmowego programu, którego używa do fotografii czarno-białej, naprawdę robi wrażenie.
MIGAWKA-Program z 10.07.16
Czy pamiętacie może zdjęcie, które wywołało międzynarodowe poruszenie, tak mniej więcej trzy, cztery lata temu? Symetryczny kadr - z jednej strony biały śniegiem na brzegu rzeki, z drugiej strony czarny zimową wodą na której widzimy białe łabędzie i ciemne kaczki. Na brzegu osoba karmi ptaki. Ten symboliczny kadry zachwycił - a my w Migawce, kilka lat po tym wydarzeniu rozmawiamy z autorem tej fotografii. Jednym z pytań do Marcina Ryczka, było to, czy w pewnym sensie nie przestraszył się tak gigantycznej eksplozji zainteresowania. Ale nie tylko - nasz gość na przykład opowiada o tym, co dla niego znaczy fotografia symboliczna czy dlaczego wiele jego zdjęć powstało w mieście, w którym mieszka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marcinem Ryczkiem!
MIGAWKA-Program z 03.07.16
Zgodnie z przewidywaniami, co bardzo cieszy, chociaż termin naszego spotkania na Nocy Kupały zbiegł się z meczem polskiej reprezentacji na EURO 2016 - to chociaż nie zawsze udało się dotrzeć na nasze spotkanie i tak udało się Wam zrobić zdjęcia na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W dziale Galeria polecamy wszystkie przesłane przez uczestników 90. Pleneru Migawki kadry. A bezpośrednio pod tym akapitem znajdziecie zdjęcia, o których mówimy w audycji. W tej Migawce także rozmowa z uczestnikiem naszych plenerów. Tomasz Przywecki zaprosił nas do oglądania jego strony internetowej, aby porozmawiać o jego spacerach po Szczecinie i okolicach, wybraliśmy się na Głębokie.