Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2017 - Migawka
MIGAWKA-Program z 30.04.17
Obu wymienionych w tytule fotografów przedstawiać słuchaczom Migawki chyba nie trzeba, bo pojawiali się nie raz w audycji. Gratulując wygranych w jednym z dwóch najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce, proponujemy rozmowę o reportażu - bo właśnie dzięki nim obydwaj zdobyli swoje laury. Ciekawa sprawa: niby wszystkie trzy (bo Tomek Lazar dostał dwie nagrody) są w tym samym fotograficznym gatunku - a jak różne od siebie są - i nie chodzi tu bynajmniej o oczywiste różnice związane z odmienną wrażliwością artystyczną. Co ciekawe, dzięki zdjęciom zrobionym w Szczecinie, nagrody w konkursie zdobyli także fotograficy spoza naszego miasta - dodajmy, że obu gościliśmy już w Migawce. Kliknijcie zresztą, żeby posłuchać rozmów z Mikołajem Nowackim oraz Piotrem Gamdzykiem.
MIGAWKA-Program z 23.04.17
Kiedy mogę opublikować wizerunek jakiejś osoby na zdjęciu i nie pytać się o zgodę - a kiedy takowa jest wymagana? Jak ocenić, czy dana fotografia jest plagiatem czy nie? Jak podpisywać umowy i na co zwrócić uwagę przy czytaniu regulaminu jakiegoś konkursu (abstrahując od tego, że należy to robić zawsze)? Między innymi o tym rozmawiamy z pomysłodawcą i kierownikiem portalu Fotoprawo.pl Wiktorem Sobolewskim. Oczywiście materia jest tak rozległa i - powiedzmy, grząska - że nie oczekujcie każdej, wyczerpującej odpowiedzi - te znajdziecie właśnie pod wspomnianym internetowym adresem.
Niech ten czas będzie szczęśliwy i radosny dla wszystkich Migawkowiczów. Wyjątkowo z dobrym słowem - bez dźwięku - i zapowiedzią bardzo miłych wydarzeń, jakie nas jeszcze czekają. Zbliża się Plener Migawki numer 100 - pewnie czekacie na informacje o tym spotkaniu. Jeszcze chwila cierpliwości... W ten świąteczny czas proponuję przewinąć tę stronę nieco niżej i spokojnie - skoro jest chwila wolnego - w dziale Galeria Migawki obejrzeć nasze wspólne dokonania z tych już 99. zorganizowanych Plenerów Migawki. Za tydzień w audycji kolejny gość - już teraz zapraszam do słuchania.

Wszystkiego Najlepszego
Andrzej Kutys

Ps. Jak gdzieś zobaczycie Zajączka z jakimś fajnym - dajmy na to - obiektywem, to łapcie i nie puszczajcie...
MIGAWKA-Program z 09.04.17
Na kolejną wystawę z okazji 40-to lecia szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików zaprosił tym razem Sebastian Dziekoński, który pokazał ekspozycję zatytułowaną "Stocznia". Była okazja, żeby porozmawiać z Autorem o tych bardzo ciekawych zdjęciach. Odwiedziliśmy także Zamek Książąt Pomorskich, tam Fotoklub Zamek przedstawia zdjęcia klubowiczów pod wspólnym tytułem "Między Jawą a Snem". Wreszcie - widzicie pewnie zdjęcia pod tym akapitem - to, tradycyjnie po każdym Plenerze Migawki, kadry o których opowiadamy w audycji. Oczywiście polecamy całą Galerię z 99. naszego spotkania, poniżej na tej stronie.
MIGAWKA-Program z 02.04.17
Od lat widzimy go zarówno na różnych wydarzeniach związanych z życiem miasta, uwielbia fotografię teatralną - i jest nazywany "nestorem szczecińskiej fotografii". Zapytaliśmy Włodzimierza Piątka, czy podoba mu się takie określenie. Ostatnio opowiadał o swojej pracy w Inkubatorze Kultury, już po całym wydarzeniu spotkaliśmy się z Włodzimierzem Piątkiem. Rozmówca to nad wyraz barwny, rzucający anegdotami, przemyśleniami na temat fotografii - i chociaż nasza rozmowa była całkiem długa, to już umówiliśmy się na kolejną część jeszcze w tym roku, bo jesienią ma zaplanowany oficjalny benefis. Zapraszamy do słuchania audycji z naszym gościem.