Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2021 - Migawka
MIGAWKA-Program z 28.02.21
Wracamy do tematu fotograficznych dronów. Coraz popularniejszy to sprzęt. Zresztą, zdradzając kulisy powstania tej audycji: gdy zadzwoniłem do Cezarego Dubiela, szczecińskiego fotografika, który w miarę regularnie pojawia się w audycji, przyznał się, że też zaczyna myśleć o zakupie "latającego fotografa". I że szczegółową wiedzą na ten temat dysponuje inny fotografik, Waldemar Żak. Którego to zresztą już gościliśmy w audycji. Zaprosiliśmy więc Waldemara Żaka do rozmowy o fotograficznych aspektach, wiedzy przydatnej, gdy myślimy o kupnie drona. I od razu zapraszamy na część drugą za tydzień, porozmawiamy o formalnych aspektach pilotowania takiej maszyny.
MIGAWKA-Program z 21.02.21
Geneza tej audycji sięga roku 1959 - gdy Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs otworzyli w Gliwicach wystawę "Pokaz zamknięty". Wiele lat później wracamy do tych wydarzeń, także dzięki publikacji wydanej przez Muzeum w Gliwicach. O tej książce o fotografii (nie albumie!) rozmawiamy ze współpracującym z Muzeum Wojciechem Nowickim. Placówka od lat prezentuje kadry uznanych twórców - i była okazja, żeby zaprosić do oglądania tych prac na stronie Czytelni Sztuki. To także strona samego Muzeum w Gliwicach.
MIGAWKA-Program z 14.02.21
Drugi raz artystce ze Słupska udało się zaistnieć na prestiżowym i wielce obleganym zgłoszeniami konkursie Sony World Photography Awards (a to nie jedyne nagrody, jakie udało się zdobyć). Kamila J. Gruss dostała National Award, za najlepsze zdjęcie nadesłane z Polski. "The Moon Girl" to nie tylko portret, a przede wszystkim praca, która w zamyśle autorki, ma nieść poważne przesłanie na temat naszych czasów. Między innymi o tym rozmawiamy z Kamilą J. Gruss. Poza tym, była też chwila, aby się zastanowić nad innymi jej kadrami. Znajdziecie je na profilu artystki w serwisie Instagram oraz na jej stronie internetowej.
MIGAWKA-Program z 07.02.21
Zawsze miło czytać informacje, jak to kolejni twórcy z Polski są doceniani na międzynarodowych konkursach. Tym razem padło na Monochrome Photography Awards - nasz dzisiejszy gość, Łukasz Kowalski zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Natura". Jak się dowiecie z naszej rozmowy, twórca specjalizuje się przede wszystkim w fotografii jeździeckiej. I łączy w niej zmysł do fotografii reporterskiej z bardzo dobrą znajomością tematu. O robieniu zdjęć szerokimi kątami, o historii powstania nagrodzonej fotografii - między innymi o tym rozmawiamy w Migawce. A zdjęcia Łukasza Kowalskiego znajdziecie chociażby na jego stronie internetowej.