Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2009 - Migawka » ARCHIWUM 2009, marzec
Nikogo, kto interesuje się fotografią, zapewne nie zaskoczy stwierdzenie, że "obiektyw najważniejszą częścią aparatu jest". To, w jaki sposób widzimy świat w wizjerze naszej lustrzanki, determinuje, jakie zdjęcia zrobimy. A wystarczy przejrzeć ofertę producentów, żeby zdać sobie sprawę jak wiele różnych rodzajów "szkieł" mamy do dyspozycji. Każde z nich "widzi" trochę inaczej, a znajomość reguł rządzących odwzorowaniem obrazu przez poszczególne modele, bardzo ułatwia nam fotografowanie.
Zazwyczaj aby osiągnąć określone efekty, musimy użyć odpowiedniej ogniskowej. Przykładowo: teleobiektywem nie sfotografujemy całego pokoju w bloku, tak jak "szerokim kątem" nie pstrykniemy portretu piłkarza, który jest na drugim końcu boiska.

W tej audycji zaczynamy od najkrótszego końca, czyli dyskutujemy o obiektywach szerokokątnych. To początek całego cyklu rozmów, co jakiś czas będziemy starali się opowiedzieć o kolejnych rodzajach "szkieł". Bo żeby było ciekawiej, wiedza o obiektywach nie kończy się na prostym rozróżnieniu: krótki obiektyw do rozległych ujęć, długi do zbliżeń. Każdy z nich może być bowiem zastosowany w bardzo różnych sytuacjach, pod warunkiem, że wiemy czego się spodziewać nakręcając je do aparatu. Na przykład warto zdawać sobie sprawę, co dzieje się z głębią ostrości przy różnych ogniskowych, jakie czasy naświetlania gwarantują ostre zdjęcie, albo jakie pułapki czekają na nas, kiedy decydujemy się na zakup jakiegoś "szkła".

Poza tym w programie przedstawiamy polickiego fotografika Marka Gruma, to przy okazji jego wystawy "Police - Żyj Kolorowo", którą do końca kwietnia można oglądać w Bibliotece Police. W Galerii Migawki kilka fotografii Marka Gruma, zapraszamy do oglądania.
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa.
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa.