Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2009 - Migawka » Archiwum 2009, czerwiec
Ponieważ już jutro, w niedzielę 28 czerwca, jedziemy do Berlina na VI Plener Migawki (spotykamy się o 8.30 na Dworcu Głównym w Szczecinie) i zapraszamy na niego absolutnie wszystkich amatorów fotografii niezależnie od posiadanego sprzętu, tradycyjnie program poświęcamy na omówienie tego, co nas będzie czekało w stolicy zjednoczonych Niemiec. Podzielone niegdyś "Żelazną Kurtyną" miasto od kilkunastu lat zmienia swój wizerunek i dotyczy to zwłaszcza architektury. Dla fotografujących stwarza to wiele okazji do ciekawych stylistycznych poszukiwań, szczególnie wtedy, gdy "stare" miesza się z "nowym".
Robienie zdjęć architektury ma bardzo długą tradycję, zwłaszcza podczas wakacji. Zapewne każdy z własnego doświadczenia pamięta, jak to będąc w pięknym mieście starał się utrwalić jego uroki i nie zawsze było to łatwe. Fotografowanie takich motywów bywa frustrujące, prawdziwą zmorą są na przykład latarnie, ale najwięcej "figli" płata nam optyka. Przerysowana perspektywa, "walące się" ściany, to klasyczne przykłady tego jak obiektyw zniekształca nam budynki. Tylko czy to aby na pewno źle? W programie staramy się odpowiedzieć na te pytanie, zastanawiamy się też między innymi nad tym, jakie ogniskowe najlepiej nadają się do tego typu fotografii.

Oprócz tego, jak zawsze w "Migawce", pojawili się goście. Tym razem ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, po wyborach na nowego prezesa STF-u pojawiają się nowe pomysły na funkcjonowanie tego bardzo zasłużonego dla szczecińskiej fotografii stowarzyszenia. O tym i nie tylko o tym rozmawiamy z członkami STF-u oraz jego nowym szefem Tomkiem Seidlerem.

W cyklu prezentacji interesujących galerii internetowych zapraszamy tym razem do odwiedzenia witryny www.timecatcher.com Mamy nadzieję, że ta propozycja ucieszy zwłaszcza miłośników fotografii pejzażowej. Warto zwrócić uwagę na to, że przy wielu zdjęciach na tej stronie zamieszczono dokładne informacje: jakim obiektywem, aparatem zostało zrobione, przy jakiej przysłonie i czasie naświetlania, z filtrem polaryzacyjnym czy bez.

Na koniec audycji robi się nostalgicznie, bo rozmawiamy o fotografii analogowej i końcu pewnej epoki: po 74 latach Kodak kończy produkcję legendarnego filmu Kodachrome. Zapraszamy na stronę internetową firmy, można tam znaleźć wspaniałą galerię zdjęć zrobionych na tym filmie.

Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa.
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa.