Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni
Wystawa fotograficzna „Przyjaciele nie liczą chromosomów” -Marzanna Kuszyńska szefowa Koła, autorka zdjęć Monika Libera, kuratorka wystawy Zosia Marysia Wojtkowiak i Iskierki w UM Szczecin - Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD
Wystawa fotograficzna „Przyjaciele nie liczą chromosomów” -Marzanna Kuszyńska szefowa Koła, autorka zdjęć Monika Libera, kuratorka wystawy Zosia Marysia Wojtkowiak i Iskierki w UM Szczecin - Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD
Wernisaż wystawy „Przyjaciele nie liczą chromosomów” odbył się w Galerii Prezydenckiej w piątek 21 marca. Wystawa została zorganizowana przez Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Autorką zdjęć jest szczecińska fotografka – Monika Libera. Kuratorką wystawy jest Zosia Marysia Wojtkowiak. Wystawa „Przyjaciele nie liczą chromosomów” ma pokazać wyjątkową wspólnotę tworzoną przez rodziców i dzieci, młodzież oraz dorosłych związanych z Iskierką. Na zdjęciach uchwycone są momenty ze spotkań, zajęć, wspólnie spędzanego czasu – chwile radości, wsparcia, wzajemnego zrozumienia. To przestrzeń, gdzie rodzą się trwałe przyjaźnie, powstają ciepłe relacje, buduje się poczucie przynależności.
Mural
Mural
Mówi Magdalena Seidler-Kumor prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka"
Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa Stowarzyszenie „Iskierka” przygotowało niezwykły projekt – mural, który nie tylko upiększy miejską przestrzeń, ale także zwróci uwagę na marzenia i aspiracje osób z niepełnosprawnościami. Nie jest to jednak zwykłe graffiti – jego przesłanie nawiązuje do powieści "Marzyciel" Władysława Reymonta, ponieważ rok 2025 został ustanowiony rokiem tego wybitnego noblisty. Ściana, jaką wybrali w tym celu, znajduje się blisko ulicy Felczaka i jest dobrze widoczna. Okolica, ze względu na bliskość Urzędu Miasta oraz Jasnych Błoni, jest niezwykle ruchliwa, dzięki czemu przekaz ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców. Dzieło, z pomocą podopiecznych Stowarzyszenia, wykonał znany szczeciński artysta Krzysztof Zielonka.
Działanie zrealizowano w ramach zadania „REYMONT_nieoczywisty” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Reymont. Interwencje” oraz przez Gminę Miasto Szczecin.
Wystawa "Przyjaciele nie liczą chromosomów"
Wystawa "Przyjaciele nie liczą chromosomów"
21 marca – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Z tej okazji Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. PRZYJACIELE NIE LICZĄ CHROMOSOMÓW.
Wernisaż odbędzie się w Galerii Prezydenckiej – 21 marca 2025 r. godz. 12.30
Autorką zdjęć jest szczecińska fotograficzka – Monika Libera
Kuratorka wystawy – Zosia Marysia Wojtkowiak
Iskierki za ladą
Iskierki za ladą
Już trzeci raz dorośli podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” będą sprzedawać kolorowe skarpetki na specjalnym stoisku. To doroczna inicjatywa organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, przypadającego 21 marca. Celem wydarzenia jest przełamywanie stereotypów i zwiększanie świadomości społecznej na temat osób z Zespołem Downa.
Akcję, jak co roku, organizuje Fundacja Oczami Brata oraz firma Many Mornings, które po raz trzeci zaprosiły do współpracy podopiecznych szczecińskiego Stowarzyszenia.
Podczas praktyk za sklepową ladą, osoby z Zespołem Downa mają szansę aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, zdobywać doświadczenie zawodowe i udowadniać, że potrafią być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a także wartościowymi pracownikami. W dniach 12-21 marca w wybranych godzinach Iskierki będą wspierać pracowników Many Mornings na stoisku handlowym w Galaxy Centrum. Część przychodu ze sprzedaży na stoisku w tych dniach zostanie przekazana na działalność Stowarzyszenia „Iskierka”. Praktykanci będą także wyposażeni w ulotki z informacjami o możliwości wsparcia działalności Stowarzyszenia.
Wielkimi krokami zbliża się 21 marca – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To wyjątkowa okazja, by wyrazić wsparcie i akceptację dla osób z Trisomią 21. Tego dnia tradycją stało się zakładanie skarpetek nie do pary, które symbolizują dodatkowy chromosom, ale także niedopasowanie społeczne i genotypowe, z którym borykają się osoby z Zespołem Downa. Skarpetki te przypominają również o różnorodności i unikalności każdego człowieka, niezależnie od różnic.
Stowarzyszenie "A To My" - uczestnicy przedstawienia "Pinokio"
Stowarzyszenie "A To My" - uczestnicy przedstawienia "Pinokio"
Stowarzyszenie Na Rzecz Wsparcia Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami Psychicznymi "A TO MY" zaprasza na uroczystość podsumowania projektu „Samodzielne Atomy – Edycja 2", która odbędzie się 2 marca w godzinach 13:00-16:00, w przestrzeni Inkubatora Sektorów Kreatywnych, przy Alei Wojska Polskiego 90 w Szczecinie.

Projekt „Samodzielne Atomy – Edycja 2", realizowany przez Stowarzyszenie ATOMY we współpracy z renomowanymi instytucjami takimi jak Sieć Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych „Dzwoneczek" oraz I i II Niepubliczna Poradnia Konsultacyjno-Szkoleniowa Terapii Mowy i Alternatywnej Komunikacji Językowej „Piktogramy", został wsparty finansowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz cieszy się Honorowym Patronatem Miasta Szczecin. Jego głównym celem była aktywizacja, integracja oraz terapia osób dorosłych z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami psychicznymi, realizowana poprzez bogaty program wsparcia skupiający się na piętnastu różnorodnych formach terapeutyczno-edukacyjnych, głównie o charakterze artystycznym. W niedzielę 2 marca będą miały miejsce żywe występy muzyczne prezentujące indywidualne i zespołowe osiągnięcia uczestników w tym wykonania na żywo znanych utworów muzyki polskiej i światowej oraz utwory autorskie. Odbędzie się prezentacja komedii „Bogowie Olimpu", w reżyserii Michała Marksa, przygotowanej i wystawianej przez uczestników, ukazującej kreatywne wykorzystanie elementów mitologii do wyrażania własnych doświadczeń i emocji. Będzie można wziąć udział w performatywnym pokazie mody, gdzie uczestnicy prezentują siebie i własnoręcznie wykonane obiekty artystyczne, będące owocem ich pracy twórczej i terapeutycznej. To tylko kilka propozycji z tego wydarzenia na które zapraszamy.
Szczecin dla dzeci
Szczecin dla dzeci
Szczecin dla Dzieci i Galaxy Centrum zapraszają 22 lutego w godz. 12.00 - 17.00 na wydarzenie charytatywne na rzecz Adasia Orlika, chłopca z Morzyczyna, chorującego na DMD - Dystrofię Mięśniową Duchenne’a. Jedynym ratunkiem zatrzymania choroby i uratowania życia jest terapia genowa w USA, której koszt to ok. 16 milionów!
W programie m.in. występy artystyczne i muzyczne, stoiska (rękodzieło, książki, zabawki, wypieki domowe i inne słodkości), wata cukrowa, warsztaty i licytacje.
Zapraszają Adasiowi wolontariusze.
Zachodniopomorskie TPD
Zachodniopomorskie TPD
TPD rozpoczęło realizację projektu "Metamorfoza Integracji Społecznej" MIŚ dla Rodzin współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - realizowanego w Ramach Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
- Głównym celem projektu jest wspieranie oraz integracja społeczna rodzin, zwłaszcza tych, które przeżywają trudności życiowe.
-Cały program wsparcia udzielanego w ramach projektu został zaplanowany z myślą o holistycznym podejściu do potrzeb rodzin z dziećmi z ADHD, Zespołem Aspergera i Zespołem Downa. Obejmuje on aspekty społeczne, emocjonalne, edukacyjne i zdrowotne, co pozwali na kompleksowe wsparcie i integrację tych rodzin. W ramach projektu każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z:
• Wsparcia psychopedagogicznego: Zajęć wspierających rodziny w radzeniu sobie z trudnościami w wychowaniu dzieci.
• Warsztatów edukacyjnych: Programu Edukacyjnego, który pomaga w rozwoju umiejętności społecznych.
• Aktywności społecznych: udział w organizowanych wydarzeniach i spotkaniach, które umożliwią budowanie więzi i społecznych relacji.
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: www.tpd.szczecin.pl
Fundacja Rozwoju Integralnego
Fundacja Rozwoju Integralnego
Projekt „Gamingowe zarządzanie organizacją, profesjonalizacja kompetencji liderów społecznych” zakłada m.in budowanie zespołów powołanych do pozyskiwania środków, promocji organizacji, nawiązywania współpracy- partnerstw -koalicji z innymi organizacjami społecznymi, budowanie silnych i trwałych relacji. Projekt jest adresowany do 40 organizacji społecznych założonych i działających w Polsce, a odbiorcami ich działań są osoby z grup defaworyzowanych (np. z powodu niepełnosprawności, bezrobocia, innych kryzysów rozwojowych) o małym doświadczeniu działalności społecznej do 3 lat od daty założenia, i lub organizacje mało aktywne mimo 3 letniego istnienia formalnego, i lub organizacje będące w kryzysie swojego funkcjonowania z różnych przyczyn m.in. wzrost kosztów utrzymania np. prąd, inflacja, i inne.
https://fundacjari.pl/projekty/gamingowe-zarzadzanie-organizacja-profesjonalizacja-kompetencji-liderow-spolecznych/
Federacja Polskich Banków Żywności
Federacja Polskich Banków Żywności
W dniach 29 i 30 listopada odbędzie się 28. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności. Jak co roku darowizny przekazane w sklepach stacjonarnych, a także wpłaty w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl posłużą pomaganiu osobom najbardziej potrzebującym w Polsce.
W 2024 roku liczba osób, które czekają na wsparcie na święta jest jeszcze wyższa niż w poprzednich latach. Według danych GUS w 2023 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 6,6%, co oznacza, że około 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego. Codziennie muszą podejmować niezwykle trudne decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Ta sytuacja dotyka najmocniej dzieci - 7,6 proc. spośród nich żyje w skrajnym ubóstwie - oraz seniorów, wśród których ten odsetek wynosi 5,7 proc. To tym najbardziej zagrożonym grupom pomagają Banki Żywności.Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku po raz 28. W dniach 29-30 listopada br. w ponad 2100 sklepach w Polsce pojawią się specjalne kosze, w których można zostawić zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pełna lista sklepów dostępna jest pod adresem: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.
Świąteczny stół pajacyka
Świąteczny stół pajacyka
Świąteczny Stół Pajacyka to coroczna akcja charytatywna, podczas której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na wsparcie dzieci w potrzebie w Polsce.
Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny i chcesz dołączyć do akcji, przekazując 10% dziennego obrotu na rzecz Pajacyka, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Po rejestracji PAH prześle plakat i ulotki, a nazwę lokalu umieści na mapie oraz oficjalnym wydarzeniu na Facebooku!
W piątek, 8 grudnia 2023 r. w restauracjach w całej Polsce odbyła się kolejna edycja akcji Świąteczny Stół Pajacyka. Zaprzyjaźnione lokale gastronomiczne przekazały tradycyjnie 10% obrotu z tego jednego dnia, co przełożyło się na 98 277,25 złotych wsparcia.
Chodzisz do restauracji? A może masz swoją?
Świąteczny Stół Pajacyka to akcja, w której co roku biorą udział restauracje i ich goście z całej Polski! Właściciele knajp przekazują 10% swojego utargu z całego dnia, w tym roku 6 grudnia, na działania Pajacyka. To znaczy, że jedząc posiłek możesz wspierać:
- zapewnianie posiłków dzieci w szkołach
-dbanie o ochronę zdrowia psychicznego dzieci
Dlatego im więcej osób przyjdzie tego dnia zjeść coś w restauracjach, które biorą udział w tegorocznej edycji, tym większe będzie to wsparcie!
1234567