Działanie zrealizowano w ramach zadania „REYMONT_nieoczywisty” – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Reymont. Interwencje” oraz przez Gminę Miasto Szczecin.
Z tej okazji Koło Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA TPD zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. PRZYJACIELE NIE LICZĄ CHROMOSOMÓW.
Wernisaż odbędzie się w Galerii Prezydenckiej – 21 marca 2025 r. godz. 12.30
Autorką zdjęć jest szczecińska fotograficzka – Monika Libera
Kuratorka wystawy – Zosia Marysia Wojtkowiak
Akcję, jak co roku, organizuje Fundacja Oczami Brata oraz firma Many Mornings, które po raz trzeci zaprosiły do współpracy podopiecznych szczecińskiego Stowarzyszenia.
Podczas praktyk za sklepową ladą, osoby z Zespołem Downa mają szansę aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, zdobywać doświadczenie zawodowe i udowadniać, że potrafią być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a także wartościowymi pracownikami. W dniach 12-21 marca w wybranych godzinach Iskierki będą wspierać pracowników Many Mornings na stoisku handlowym w Galaxy Centrum. Część przychodu ze sprzedaży na stoisku w tych dniach zostanie przekazana na działalność Stowarzyszenia „Iskierka”. Praktykanci będą także wyposażeni w ulotki z informacjami o możliwości wsparcia działalności Stowarzyszenia.
Wielkimi krokami zbliża się 21 marca – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To wyjątkowa okazja, by wyrazić wsparcie i akceptację dla osób z Trisomią 21. Tego dnia tradycją stało się zakładanie skarpetek nie do pary, które symbolizują dodatkowy chromosom, ale także niedopasowanie społeczne i genotypowe, z którym borykają się osoby z Zespołem Downa. Skarpetki te przypominają również o różnorodności i unikalności każdego człowieka, niezależnie od różnic.
Projekt „Samodzielne Atomy – Edycja 2", realizowany przez Stowarzyszenie ATOMY we współpracy z renomowanymi instytucjami takimi jak Sieć Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych „Dzwoneczek" oraz I i II Niepubliczna Poradnia Konsultacyjno-Szkoleniowa Terapii Mowy i Alternatywnej Komunikacji Językowej „Piktogramy", został wsparty finansowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz cieszy się Honorowym Patronatem Miasta Szczecin. Jego głównym celem była aktywizacja, integracja oraz terapia osób dorosłych z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami psychicznymi, realizowana poprzez bogaty program wsparcia skupiający się na piętnastu różnorodnych formach terapeutyczno-edukacyjnych, głównie o charakterze artystycznym. W niedzielę 2 marca będą miały miejsce żywe występy muzyczne prezentujące indywidualne i zespołowe osiągnięcia uczestników w tym wykonania na żywo znanych utworów muzyki polskiej i światowej oraz utwory autorskie. Odbędzie się prezentacja komedii „Bogowie Olimpu", w reżyserii Michała Marksa, przygotowanej i wystawianej przez uczestników, ukazującej kreatywne wykorzystanie elementów mitologii do wyrażania własnych doświadczeń i emocji. Będzie można wziąć udział w performatywnym pokazie mody, gdzie uczestnicy prezentują siebie i własnoręcznie wykonane obiekty artystyczne, będące owocem ich pracy twórczej i terapeutycznej. To tylko kilka propozycji z tego wydarzenia na które zapraszamy.
W programie m.in. występy artystyczne i muzyczne, stoiska (rękodzieło, książki, zabawki, wypieki domowe i inne słodkości), wata cukrowa, warsztaty i licytacje.
Zapraszają Adasiowi wolontariusze.
- Głównym celem projektu jest wspieranie oraz integracja społeczna rodzin, zwłaszcza tych, które przeżywają trudności życiowe.
-Cały program wsparcia udzielanego w ramach projektu został zaplanowany z myślą o holistycznym podejściu do potrzeb rodzin z dziećmi z ADHD, Zespołem Aspergera i Zespołem Downa. Obejmuje on aspekty społeczne, emocjonalne, edukacyjne i zdrowotne, co pozwali na kompleksowe wsparcie i integrację tych rodzin. W ramach projektu każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z:
• Wsparcia psychopedagogicznego: Zajęć wspierających rodziny w radzeniu sobie z trudnościami w wychowaniu dzieci.
• Warsztatów edukacyjnych: Programu Edukacyjnego, który pomaga w rozwoju umiejętności społecznych.
• Aktywności społecznych: udział w organizowanych wydarzeniach i spotkaniach, które umożliwią budowanie więzi i społecznych relacji.
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: www.tpd.szczecin.pl
https://fundacjari.pl/projekty/gamingowe-zarzadzanie-organizacja-profesjonalizacja-kompetencji-liderow-spolecznych/
W 2024 roku liczba osób, które czekają na wsparcie na święta jest jeszcze wyższa niż w poprzednich latach. Według danych GUS w 2023 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 6,6%, co oznacza, że około 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego. Codziennie muszą podejmować niezwykle trudne decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Ta sytuacja dotyka najmocniej dzieci - 7,6 proc. spośród nich żyje w skrajnym ubóstwie - oraz seniorów, wśród których ten odsetek wynosi 5,7 proc. To tym najbardziej zagrożonym grupom pomagają Banki Żywności.Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku po raz 28. W dniach 29-30 listopada br. w ponad 2100 sklepach w Polsce pojawią się specjalne kosze, w których można zostawić zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pełna lista sklepów dostępna jest pod adresem: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.
Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny i chcesz dołączyć do akcji, przekazując 10% dziennego obrotu na rzecz Pajacyka, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Po rejestracji PAH prześle plakat i ulotki, a nazwę lokalu umieści na mapie oraz oficjalnym wydarzeniu na Facebooku!
W piątek, 8 grudnia 2023 r. w restauracjach w całej Polsce odbyła się kolejna edycja akcji Świąteczny Stół Pajacyka. Zaprzyjaźnione lokale gastronomiczne przekazały tradycyjnie 10% obrotu z tego jednego dnia, co przełożyło się na 98 277,25 złotych wsparcia.
Chodzisz do restauracji? A może masz swoją?
Świąteczny Stół Pajacyka to akcja, w której co roku biorą udział restauracje i ich goście z całej Polski! Właściciele knajp przekazują 10% swojego utargu z całego dnia, w tym roku 6 grudnia, na działania Pajacyka. To znaczy, że jedząc posiłek możesz wspierać:
- zapewnianie posiłków dzieci w szkołach
-dbanie o ochronę zdrowia psychicznego dzieci
Dlatego im więcej osób przyjdzie tego dnia zjeść coś w restauracjach, które biorą udział w tegorocznej edycji, tym większe będzie to wsparcie!