Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni
Pętla indukcyjna
Pętla indukcyjna
Szczecin zyskał nowe miejsce na mapie w świecie organizacji pozarządowych. Szczecińska Współdzielnia Pozarządowa, działająca w ramach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin, otwiera swoje drzwi, oferując wsparcie w postaci wynajmu sprzętu do organizacji spotkań, wydarzeń i warsztatów. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu ułatwienie działalności lokalnym NGO poprzez promocję ekonomii współdzielenia zasobów.Współdzielnia Pozarządowa to wsparcie szczecińskich organizacji pozarządowych, które często zmagają się z brakiem odpowiednich zasobów do realizacji swoich projektów. Dzięki nowemu modelowi współdzielenia, każda organizacja będzie mogła korzystać z dostępnego sprzętu, co pozwoli na bardziej efektywne i oszczędne działanie.
- Zasoby Współdzielni mogą być wykorzystywane podczas organizacji spotkań wewnętrznych i zewnętrznych, prowadzenia działań dodatkowych podczas wydarzeń (np. punktu dla dzieci, wystawy) czy w bieżącej działalności organizacji pozarządowych -mówi Agata Margraf Wojciechowska - animatorka Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin. - Chcemy, aby każda organizacja miała możliwość zorganizowania swoich działań bez martwienia się o koszty związane z zakupem podstawowego sprzętu.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie - drużyna ze Szczecina
Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie - drużyna ze Szczecina
Zwycięska drużyna z Katolickiego LO w Szczecinie na spotkaniu w ZOO PCK w Szczecinie
Zwycięska drużyna z Katolickiego LO w Szczecinie na spotkaniu w ZOO PCK w Szczecinie
W miniony weekend w Lublinie odbyły się XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Nasze województwo reprezentowała drużyna ratownicza z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecina. Nasza młodzież zajęła w Lublinie III miejsce. Gratulujemy wygranej, a warto podkreślić, że młodzi ratownicy musieli wykazać się wieloma umiejętnościami i wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Przegląd Kina Klimatycznego
Przegląd Kina Klimatycznego
Filmowy poemat o śmieciach, rozważania na temat możliwości wskrzeszania mamuta i opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie w poszukiwaniu ucieczki z ginącej planety. Trzy filmy i trzy rozmowy z gośćmi – tego można spodziewać się podczas trzeciej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, który rusza 11 czerwca.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, którego organizatorami są Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, Piwnica Kany i Ferment Qultury, jest pytanie: „Czy potrzebna nam Planeta B”? W obliczu klimatycznej katastrofy coraz częściej zastanawiamy się, co nas czeka za 20, 30 czy 50 lat. Jak będzie wyglądała nasza planeta i życie na niej? Czy będziemy musieli szukać z niej ucieczki i jeśli tak, to dokąd?
„Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas Przeglądu, który wziął się z rozmów z osobami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka lat temu.” – tłumaczy Marcin Chruśliński, wiceprezes Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” – „Niestety są one dziś jeszcze bardziej aktualne. Plenerowe projekcje filmów w miłym otoczeniu Łąki Kany są dla nas pretekstem, by porozmawiać nie o tym, czy czeka nas zagłada, ale o tym, czy możemy się przed nią uratować.”
Przegląd Kina Klimatycznego potrwa od 11 do 13 czerwca. Każdego dnia na świeżym powietrzu na Łące Kany przy pl. św. św. Piotra i Pawła będzie można zobaczyć jeden film, który poprzedzi dyskusja z zaproszoną osobą ekspercką.
„Rozmowy rozpoczynać będziemy o 21.00, a projekcje ruszą, gdy tylko się wystarczająco ściemni, czyli ok. 21.30-21.45” – Wstęp jest wolny, dzięki wsparciu finansowemu z Programu Społecznik zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Maria Podeszewska-Mateńko prezeska Stowarzyszenia A To My, Oskar Chmioła koordynator projektu „Samodzielne Atomy”
Maria Podeszewska-Mateńko prezeska Stowarzyszenia A To My, Oskar Chmioła koordynator projektu „Samodzielne Atomy”
Stowarzyszenie A To My zaprasza do udziału w drugiej edycji projektu "Samodzielne Atomy"! Jeśli jesteś zainteresowany/a udziałem w tym projekcie organizacja zaprasza na spotkanie rekrutacyjno-informacyjne, które również stanowi formę wsparcia:
w piątek, 7 czerwca o godz. 16-ej do II Niepublicznej Poradni "Piktogramy", ul. Panieńska 46/u1, w Szczecinie. "Samodzielne Atomy" to innowacyjny projekt Stowarzyszenia A TO MY, który skupia się na aktywizującym wsparciu dorosłych osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami psychicznymi poprzez różnorodne formy aktywności artystycznych, terapeutycznych i edukacyjnych. Na spotkaniu zostaną omówione szczegóły projektu, wypełniona zostanie niezbędna dokumentacja, a specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania.
Dołącz do projektu, aby odkryć swoje możliwości i rozwijać swoje talenty w przyjaznym i wspierającym środowisku!
Więcej informacji:
http://atomyautyzm.com.pl/.../spotkanie-rekrutacyjno.../
Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna
Jak podają statystyki, co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji, a niemal co piąty planował popełnić samobójstwo. W obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniu Rodzin na problem kryzysu psychicznego wśród dzieci i młodzieży zwraca uwagę Polska Akcja Humanitarna. Organizacja nie ma wątpliwości – natychmiastowe wsparcie, którym objęte zostanie jak najwięcej potrzebujących dzieci, jest teraz kluczowe. „Nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne” – takie przekonania na swój temat mają młodzi ludzie w kryzysie psychicznym. Niestety, jak wynika z raportu „Młode głowy” Fundacji UNAWEZA, niemal 70% uczniów nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa. Problemem jest zbyt mała dostępność specjalistów, a także bagatelizowanie problemów dzieci i młodzieży przez osoby dorosłe. Skutkuje to problemami z budowaniem relacji, niską samooceną i poczuciem samotności.
- W dzisiejszych czasach, gdy osoby w młodym wieku już doświadczyły pandemii i wybuchu wojny za polską granicą, musimy zwracać większą uwagę na ich dobrostan psychiczny – mówi Magdalena Irzycka z PAH - Wsparcia potrzebują także dzieci z rodzin uchodźczych z Ukrainy i innych krajów, które często zmagają się z traumą i trudnymi wspomnieniami.
Loteria Fantowa i inne atrakcje Fundacji Kamienica1 podczas Pikniku nad Odrą
Loteria Fantowa i inne atrakcje Fundacji Kamienica1 podczas Pikniku nad Odrą
Fundacja Kamienica1 zaprasza na pierwszą loterię fantową Fundacji Kamienica1 podczas “Pikniku nad Odrą”! Zaprasza do skorzystania z trzech różnych atrakcji, które znajdą państwo na stanowisku Fundacji Kamienica1, w strefie dla dzieci “Pikniku nad Odrą” znajdującym się na Placu Adama Mickiewicza w Szczecinie w dniach 11 i 12 maja w godzinach 11:00 - 20:00
Czekać na Was będą wolontariusze, z którymi:
- bezpłatnie spróbujecie nowej gry zespołowej - Roundnet;
- bezpłatnie skorzystacie z sesji relaksujących masaży mięśni głębokich na naszym Rezonansie Uśmiechu - wywołujących uśmiech na twarzach i lepsze samopoczucie.
Jeżeli natomiast chcecie poczuć dreszczyk emocji i wesprzeć nasze działania, możecie wziąć udział w naszej loterii fantowej! W loterii fantowej udział wziąć mogą tylko osoby pełnoletnie.
Wystawa - Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Wystawa - Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Fot. Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Fot. Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
Kwiecień to miesiąc autyzmu- czas, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie osób ze spektrum autyzmu.
Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie zaprasza na wystawę z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu!
Do 10 kwietnia w CH Kaskada i OutletPark w Szczecinie. Będzie można zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez tę organizację. Na poziomie -1 w Kaskadzie pojawiła się wystawa, która pokazuje codzienność jej podopiecznych. Celem prezentacji jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na potrzebę większej tolerancji wobec odmiennych możliwości i potrzeb osób z autyzmem.
W sobotę 6.04 w godzinach 10:00 – 16:00, przy wystawie pojawią się także wolontariusze, którzy odpowiedzą na Wasze pytania dotyczące działalności Towarzystwa.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy!
Zaproszenie Stowarzyszenie A To My
Zaproszenie Stowarzyszenie A To My
Stowarzyszenie “A TO MY” to organizacja z sercem, założona w kwietniu 2013 roku z inicjatywy profesjonalistów, nauczycieli, pedagogów specjalnych, terapeutów oraz rodziców. Nasza misja to Wsparcie Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami Psychicznymi poprzez poszukiwanie wspólnego języka i szereg działań wspierających, terapeutycznych, edukacyjnych, aktywizujących i włączających te osoby oraz popularyzujących wiedzę o tej grupie społecznej.
Stowarzyszenie A To MY zaprasza na niezwykłe wydarzenie, które ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, ale także ukazanie potencjału sztuki jako narzędzia integracji społecznej. "Ponadczasowa muzyka w różnych wymiarach" to projekt zainicjowany z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 8 kwietnia o godzinie 13.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Schorzenie to charakteryzuje się potrójnym zestawem chromosomów w dwudziestej pierwszej ich parze, stąd data obchodów.
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 1 organizuje tego dnia wydarzenie, które ma na celu odczarowanie stereotypu osoby z ZD jako otępiałej, smutnej i wycofanej z funkcjonowania w społeczeństwie. Tego dnia o godzinie 17.00 w holu CH Galaxy (nowa część, przy ruchomych schodach w pobliżu Pepco) odbędzie się kolorowy i energetyczny flash mob z udziałem podopiecznych i przyjaciół Stowarzyszenia oraz uczniów ZSS1. Chcemy pokazać, że nasze Iskierki to wesołe, pełne energii, radości życia i samodzielne osoby o niezwykłej inteligencji emocjonalnej i wrażliwości artystycznej, pozytywnym nastawieniu i chęci wychodzenia do ludzi. Osoby normatywne często w obliczu niepełnosprawności, szczególnie intelektualnej, są speszone, wystraszone i niepewne jak się zachować. Chcemy pokazać, że nie trzeba się nas bać, nie jesteśmy groźni ani agresywni, a dzięki naszej bezpośredniości, skracaniu dystansu i odczuwaniu świata głównie za pośrednictwem emocji potrafimy zarazić entuzjazmem, pokazać piękno życia i natchnąć pozytywną energią.
Środek Miasta - Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”
Środek Miasta - Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”
„Jak dobrze mieć sąsiada! On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada” - śpiewały Alibabki. Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” udowadnia, że nie tylko - nauczy też robienia motanek, czyli słowiańskich lalek, i świątecznego origami. Temu służyć ma cykl spotkań warsztatowych prowadzonych przez uzdolnionych Ukraińców.
Wydarzenia, planowane od lutego do kwietnia 2024 roku, są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych np. zdobywaniem nowych umiejętności w luźnej atmosferze. Po zajęciach z linorytu czy tworzenia „pająków”, czyli świątecznych dekoracji, przyszedł czas na kolejne spotkania z cyklu „Jak dobrze mieć sąsiada”.
„W środę 20 marca o godz. 18.00 zapraszamy na warsztat tworzenia motanek” - zaprasza Marcin Chruśliński z „Oswajania miasta” - „Motanki to słowiańskie lalki, które motane są z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem. Miały strzec domowników przed złymi duchami i nieszczęściami, więc na pewno się przydadzą.” Warsztat przeprowadzi Anastasiia Smolynets - zakochana w rękodziele mama 3-latki. Ukończyła studia z projektowania mody, a obecnie pracuje jako projektantka strojów kąpielowych. Spotkania odbędą się w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł.Królowej Jadwigi 43/U1). Udział jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują, zapewniamy materiały, poczęstunek i miłą atmosferę! Cykl spotkań realizowany jest dzięki dotacji z Fundacji Batorego w ramach Funduszu solidarności z Ukrainą.
1234567