Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Ponoć nie ma zmiany zbyt małej. Tak mówią Typiary, które zaprojektują szyld dla jednego ważnego dla szczecinian miejsca produktowo-usługowego. I to właśnie mieszkańcy zdecydują, dla którego. Typiary:
Ada Krawczak – projektantka graficzna, animatorka kultury, szczecinianka. Ukończyła Grafikę w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie przez 3 lata była także kuratorką galerii w Alei Fontann. Prowadzi własne studio projektowe Lines&Dots Studio, w którym oprócz projektowania graficznego zajmuje się również tkaniną artystyczną, tworząc kilimy inspirowane Bauhausem i stylem skandynawskim.
Patrycja Kuracińska – projektantka graficzna, od 5 lat tworząca studio graficzne Melorbuz. Zajmuje się brandingiem, projektowaniem stron internetowych i obsługą graficzną festiwali. Pracowała przy takich wydarzeniach jak Westival, Cubetura czy Kids Love Design. Studiowała grafikę na szczecińskiej Akademii Sztuki, a w zeszłym roku ukończyła również studia podyplomowe "Historia i krytyka dizajnu" w School of Form.
Patrycja Makarewicz – absolwentka Wzornictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i Grafiki na Akademii Sztuki
w Szczecinie. Od 4 lat współtworzy Generalnie Studio, gdzie zajmuje się brandingiem i projektowaniem graficznym, współpracując z instytucjami kultury i ogólnopolskimi markami. Od niedawna tworzy także markę Spokojnie, gdzie projektuje i samodzielnie wykonuje drewniane przedmioty codziennego użytku.
„Ogłoszony kilka dni temu w Szczecinie projekt tzw. ustawy krajobrazowej jest początkiem zmian, ale, o ile wszystko pójdzie dobrze, zaczną one realnie transformować miasto dopiero około 2019 roku. Z nami współpracują trzy wspaniałe dziewczyny, które chcą mikro zmianę wprowadzić już dziś, dlatego wspieramy je organizacyjnie i finansowo” – tak powstanie akcji pn. „Dobre Praktyki” tłumaczy Kinga Rabińska z INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury, koordynatorka programu mikrogranTY. W jego ramach Typiary przy wsparciu mieszkańców wybiorą jedno miejsce – ważne dla lokalnej społeczności – i zaprojektują dla niego szyld. „Chcieliśmy jednodniowych instytucji kultury – Typiary dały nam świeże spojrzenie i piękny pomysł na realne połączenie kultury, biznesu i animacji społecznej” – dodaje Rabińska. Ideą akcji jest zwrócenie uwagi na problem chaosu reklamowego, który nas otacza i podjęcie rozmowy z mieszkańcami o tym, jak wpływa on na ich codzienność.
Typiary to grupa założona przez trzy dziewczyny: Patrycję Kuracińską, Adę Krawczak i Patrycję Makarewicz. Na co dzień zajmują się projektowaniem, pracując z firmami i instytucjami kultury we własnych studiach graficznych. Jednak wciąż im mało i postanowiły wykorzystać wiedzę, zamiłowanie do designu oraz gotowość do współpracy z mieszkańcami, aby zacząć działać w przestrzeni miejskiej i pokazać, jakie możliwości daje przemyślane projektowanie. „Dobre Praktyki to inicjatywa, która ma zachęcać do eksplozji pozytywnych zmian w mieście, a przede wszystkim zaangażować ludzi i obudzić w nich chęć, by zadbać o nie wspólnymi siłami” – opowiada Ada Krawczak. „Dobre Praktyki” podejmują temat estetyki szyldów i reklam na ulicach miasta. Typiary zaprosiły do współpracy cztery miejsca produktowo-usługowe na terenie Szczecina, które m.in. wyróżniają się szacunkiem do pracy rzemieślniczej i stanowią ważny punkt dla społeczności lokalnej. I potrzebują pięknego szyldu. Wśród nich są m.in. serwis rowerowy Gruby Kolarz (ul. Staromiejska 9/10) czy sklep Lampy Stylowe 1945 (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 23). To mieszkańcy Szczecina wybiorą jedno, które będzie partnerem działania i choćby udostępni swoją przestrzeń na spotkanie ze studentami, projektantami, przedsiębiorcami i wszystkimi zainteresowanymi tematem estetyki szyldów reklamowych w mieście. „Nie chodzi nam o to,
by przeprojektować brzydkie reklamy. Chcemy raczej, by docenić tych, którzy swoją pracą i uczciwością utrzymują się na rynku oraz są ważni dla lokalnych odbiorców, a w szale działania zapomnieli o kwestiach wizualnych. Jednocześnie innym – projektantom, przyszłym projektantom i ich odbiorcom – chcemy pokazać, jak należy współpracować. Stąd spotkania w wybranym miejscu oraz finałowy miniporadnik dla zainteresowanych tematem, a także nasza współpraca z INKU” – dodają Typiary.
Na jedno z miejsc wybranych do udziału w inicjatywie można głosować za pomocą ankiety dostępnej na stronie internetowej INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury oraz profilu na FB Typiar (@typiary.szn). Głosowanie trwa od 28.06 do 10.07 (do końca dnia). Typiary będzie można także spotkać w przestrzeni miejskiej (o terminach dziewczyny będą informowały na bieżąco na FB) i porozmawiać z nimi, a także wypełnić ankietę.
Organizatorem programu mikrogranTY są INKU Szczeciński Inkubator Kultury i UM Szczecin. Realizacja projektu Dobre Praktyki odbywa się przy finansowym wsparciu UM Szczecin.
CO: Dobre Praktyki |mikrogranTY
ORGANIZATORZY: INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Typiary, Urząd Miasta Szczecin
INFO:
www.inkubatorkultury.szczecin.pl
www.facebook.com/InkubatorKulturyl
www.facebook.com/typiary.szns
www.instagram.com/typiary.szn
 

Zobacz także

2016-08-02, godz. 07:18 [2.08.2016] Niewidomi na Tandemach Szczecin i Okolice zapraszają na Zlot Uwaga , Uwaga ! W dniach 13(sobota),14(niedziela),15 ( poniedziałek - dzień wolny, świąteczny) sierpnia w Szczecinie odbędzie się projekt pod roboczym tytułem:… » więcej 2016-07-25, godz. 19:09 [25.07.2016] "Głusi w przestrzeni publicznej 2" - Wirtualny Przewodnik po Urzędach W ramach projektu pt. Głusi w przestrzeni publicznej 2” przygotowywany jest wirtualny przewodnik ułatwiający odnalezienie konkretnego wydziału, pokoju w… » więcej 2016-07-25, godz. 18:50 [25.07.2016] Nowy Szyld Dzięki Mieszkańcom Przez kilka tygodni szczecinianie mogli głosować na jednego z czterech przedsiębiorców, którzy brali udział w inicjatywie pn. Dobre Praktyki. Wygrała… » więcej 2016-07-22, godz. 10:15 [19.07.2016] Głusi w przestrzeni publicznej 2- szczecińskie autobusy i tramwaje wyposażone w specjalne ulotki pozwalające… W ramach projektu „Głusi w przestrzeni publicznej 2” realizowanego przez Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych z Funduszy FIO, autobusy… » więcej 2016-07-06, godz. 09:40 [6.07.2016] Pomóż Joannie i innym- podsumowanie akcji DKMS w Pyrzycach i w Barlinku 3 lipca w akcji „Pomóż Joannie i innym” zarejestrowało się 855 osób. To kolejne 855 potencjalnych szans na życie dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia… » więcej 2016-06-27, godz. 15:23 [27.06.2016] Pomóż Joannie i innym- 3 lipca akcja DKMS w Pyrzycach i w Barlinku Moja lekarz prowadząca przyszła do mnie z uśmiechem na twarzy i w najdelikatniejszy sposób przekazała mi informację, że to ostra białaczka szpikowa. A… » więcej 2016-06-09, godz. 16:20 [9.06.2016] Ruszyła IX Edycja Kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. W tym roku już po raz dziewiąty w okresie od maja do września Polski Czerwony Krzyż wraz z Grupą Muszkieterów zrzeszającą sieci Intermarché i Bricomarché… » więcej 2016-06-09, godz. 07:37 [9.06.2016] „Z głową w chmurach” - nowy projekt INKU INKU Szczeciński Inkubator Kultury i grupa artystów zachęca do pobujania w obłokach. Zaproszeni są wszyscy, których nie do końca ekscytują Dni Morza, ale… » więcej 2016-06-06, godz. 15:11 [6.06.2016] Siatkarze SKSG „KORONY” ze Szczecina zdobyli złoty medal !!! W dniach od 3 do 5 czerwca odbył się w Radomiu „Ogólnopolski Turniej Niesłyszących w Siatkówce Oldbojów od 35 lat”. Organizatorami byli Polski Związek… » więcej 2016-06-06, godz. 14:46 [6.06.2016] “Trening Umiejętności Społecznych -18.06.2016 r. (sobota) godz. 10:00-16:00 w Tęczy Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” w Szczecinie serdecznie zaprasza mieszkańców województwa zachodniopomorskiego… » więcej
2324252627