W dniu 23 czerwca zostaną przeprowadzone badania w Wolinie, które będą zwieńczeniem przesiewowych badań słuchu wykonywanych w mobilnym gabinecie SŁUCHOBUSIE. Szacujemy, że w roku 2017 w województwie zachodniopomorskim udało się przebadać ponad tysiąc mieszkańców woj. Zachodniopomorskiego.
Akcja badań słuchu ma charakter edukacyjny. Słuch jako jeden ze zmysłów odpowiedzialny jest za prawidłowe werbalne komunikowanie się z otoczeniem. Osoby dotknięte niedosłuchem nierehabilitowane spychane są na społeczny margines, ze względu na problemy na które napotykają w komunikacji werbalnej. Obecnie szacuje się, że w Polsce problemem niedosłuchu objętych jest ponad 4 miliony osób, co stanowi spory procent z populacji. Akcja ma na celu zarówno zwrócenie uwagi na odpowiednią higienę słuchu (ochrona słuchu w miejscu pracy, odpowiedni wypoczynek – szczególnie u osób młodych), jak również możliwości rehabilitacji słuchu przez osoby już dotknięte niedosłuchem.
Dlaczego warto badać słuch?
Dlaczego trzeba badać słuch
Do utraty słuchu dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.
Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku.
Dlaczego?
Ponieważ niedosłuch to choroba podstępna, powolna i niemal bezobjawowa – a przez to wszystko niezwykle trudna do wychwycenia bez pomocy specjalistów. Tylko systematyczne testy dają wiedzę na temat stanu słuchu. Często przez lata nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z tym jakikolwiek problem. Radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno.
Słuch jest najbardziej ignorowanym przez Polaków zmysłem. Bombardujemy uszy decybelami, nic nas nie chroni przed hałasem ulicznym, w pracy nie stosujemy ochronników słuchu. Tymczasem wystarczy raz w roku poświęcić zaledwie kwadrans, aby dowiedzieć się, czy wciąż dobrze słyszymy.
Fakty:
Szacuje się, że w Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem1.
Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków.
Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce2.
Ubytek słuchu jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w naszym kraju.
Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli. Długotrwałe narażenie uszu na taki poziom hałasu może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.
Jak w prosty sposób sprawdzić swój słuch?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy trudno jest Ci śledzić tok rozmowy w restauracji lub w miejscach, gdzie panuje hałas?
Czy lepiej słyszysz widząc osobę, która do Ciebie mówi?
Czy Twoi najbliżsi narzekają, że radio lub telewizor są przez Ciebie ustawione zbyt głośno?
Czy masz kłopot ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiasz przez telefon?
Czy czujesz się zmęczony po spotkaniach rodzinnych, bo wyczerpało Cię wytężanie słuchu, po to, aby usłyszeć co i kto mówi?
Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedź jest twierdząca, radzimy wykonywać profesjonalne testy słuchu co najmniej raz na 12 miesięcy.
1 Dane z opracowania „Zagrożenia Hałasem. Wybrane Zagadnienia”. Kancelaria Senatu. Biuro Analiz i Dokumentacji. 2012
2 Warunki pracy w 2013 r., opracowanie: Główny Urząd Statystyczny 2014
Informacje na temat specjalistycznych gabinetów i ośrodków zdrowia zajmujących się diagnostyka i rehabilitacja słuchu: www.sluchmed.pl http://www.pzg.szczecin.pl/