Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki » Archiwum audycji
"Ukraińska Nadzieja. Antologia poezji". Wydawnictwo FORMA
"Ukraińska Nadzieja. Antologia poezji". Wydawnictwo FORMA
Przygotowania do świąt idą pełną parą, choć jak wiadomo większość Ukraińców czeka na Mikołaja. Choć On przychodzi 19 grudnia (tak jest według kalendarza juliańskiego i prawosławni i greko-katolicy według tego kalendarza obchodzą święta) to już w niedzielę dzieci i młodzież z Koła w Trzebiatowie przygotowały mały koncert. O tym w pierwszej części naszego spotkania.

Właśnie ukazała się "Ukraińska Nadzieja. Antologia poezji". To wiersze ukraińskich i polskich poetów, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Związane są z najnowszymi dziejami Ukrainy, z Majdanem, wojną i nadzieją"

Poezja potrafi dokumentować najważniejsze momenty w życiu narodu nieraz lepiej, niż depesze prasowe, reportaże, filmy i uczone opracowania. Zbiór wierszy, który trzymacie Państwo w ręku to właśnie taki dokument – Ukraina uchwycona w jednym z najważniejszych momentów jej historii. Niektóre z tych wierszy z pewnością będą czytać przyszli uczniowie ukraińskich szkół.

Andrzej Brzeziecki, „Nowa Europa Wschodnia”


Małgorzata Frymus z kompozytorem Bohdanem Sehinem i jego żoną. [Fot. Małgorzata Frymus]
Małgorzata Frymus z kompozytorem Bohdanem Sehinem i jego żoną. [Fot. Małgorzata Frymus]
Kiedy powstaje nowe dzieło muzyczne jest święto. Kiedy powstaje w wyniku współpracy polsko-ukraińskiej to święto jest jeszcze większe.
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina zamówiła nowy utwór u Bohdana Sehina ze Lwowa.
Kompozycja zatytułowana "Między Wschodem a Zachodem Misterium Narodzin" miała swoją premierę w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Wydarzenie sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie".
Kompozytor odwiedził Posydeńki. Ale oczywiście rozmawiamy nie tylko o muzyce.
Na wschodzie Ukrainy wciąż trwa wojna. Związek Ukraińców w Polsce szczecińskie Koło śle niemal co tydzień tam dary. Wysyłka możliwa jest oczywiście dzieki pomocy ludzi dobrej woli. Kolorowe kurtki, kolorowe ciepłe buty - tego najbardziej potrzebują mieszkańcy terenów gdzie ucieczka do piwnicy przy bombardowaniu jest niestety codziennością.
Rozmawiamy z Tatianą z Wołnowachy, która jako wolontariuszka pomaga tym, któryz czasami stracili nadzieję.
W sobotę w wielu domach na Ukrainie i na całym świecie zapalono świeczki. Bowiem czwarta sobota listopada to Dzień Pamięci Wielkiego Głodu na Ukrainie. Pamiętać trzeba o kilkunastu milionach ludzi skazanych na bolesną, nieludzką śmierć zgotowana przez system sowiecki.
Na terenie dzisiejszej Ukrainy w latach 1921–1947 miały miejsce trzy klęski głodu (w 1921–1923, 1932–1933 i 1946–1947) gdzie życie straciło około 10 milionów mieszkańców.
W drugiej części odwiedzi Posydeńki ksiądz Leszek Tokarzewski, który w Kijowie zakładał Kapelanię Polską. Musiał opuścić stolicę Ukrainy, kiedy w Kijowie podczas Rewolucji Godności nie buło już tak bezpiecznie.
Odsłonięcia poamiątkowego kamienia. [fot. Małgorzata Frymus PRSz]
Odsłonięcia poamiątkowego kamienia. [fot. Małgorzata Frymus PRSz]
Stargardzcy Grekokatolicy świętowali. Obchodzono w sobotę (18 listopada 2017) uroczystość 60-lecia parafii Greckokatolickiej w mieście oraz 70-lecie Akcji Wisła.
Po uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przez Jego Ekscelencję Ksiądza Biskupa greckokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej Włodzimierza Juszczaka , poświęcono okolicznościowy, granitowy krzyż.
Freski w stargardzkiej Cerkwii [fot. Małgorzata Frymus]
Freski w stargardzkiej Cerkwii [fot. Małgorzata Frymus]
Stargardzka społeczność grekokatolików 18.listopada będzie obchodziła 60-lecie swojej parafii, ale też 70-lecie obecności na Ziemiach Zachodnich, co jest jednoznaczne z 70-tą rocznicą Akcji Wisła. Odwiedziliśmy Stargardzką społeczność, rozmawialiśmy o początkach parafii z trzema Mariami oraz księdzem proboszczem Rusłanem Marciszakiem. Początki nie były łatwe, ale tym bardziej obecna- wybudowana zaledwie dwa lata temu Cerkiew cieszy.
Ksiądz Robert Rosa i Anna Kiłyk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ksiądz Robert Rosa i Anna Kiłyk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Odwiedziliśmy dziś Cerkiew Greckokatolicką w Stargardzie, gdzie Anna Kiłyk młoda ikonopisarka rozpisuje prezbiterium Cerkwi. Ksiądz Rusłan Marciszak opowiedział nam o tym jak powstaje dzieło upiększania Cerkwi.
W drugiej części naszego programu zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów reportażu "IKONOPISARKA", którego bohaterką jest właśnie Anna Kiłyk. Dobrze jest wiedzieć jak niezwykła osoba rozpisuje stargardzką świątynię.
14 października na Ukrainie obchodzony jest Dzień Obrońcy Narodu. Dziś kiedy na wschodzie kraju toczy się wojna, osób obchodzących ten dzień jest coraz więcej. Nie mówiliśmy o tym dwa tygodnie temu, bowiem parafia greckokatolicka obchodziła swoje 60-lecie i to główny był temat naszych radiowych spotkań. Dziś wracamy do tematu. Rozmawiamy w wolontariuszką z Ługańską i rezerwistą ze Lwowa.

Młodzi muzycy z Akademi Muzycznej ze Lwowa. Fot. Jan Syrnyk
Młodzi muzycy z Akademi Muzycznej ze Lwowa. Fot. Jan Syrnyk
W ubiegłym tygodniu parafia Parafia Greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej obchodziła swoje 60-lecia. Zaprosiliśmy do studia na rozmowę księdza proboszcza Roberta Rosę, który podzielił się z nami przeżyciami i doświadczeniem obchodów.
Wystawa miniatur drewnianych cerkwi ukraińskich autorstwa Michała Warchiła Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin.
Wystawa miniatur drewnianych cerkwi ukraińskich autorstwa Michała Warchiła Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin.
Jubileusz 60-lecia Parafii Greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Szczecinie to bardzo ważne wydarzenie dla społeczności mniejszości Ukraińskiej w naszym mieście. Przybyli goście, odbyły się nabożeństwa, przygotowano wystawy. Wśród nich wystawa Ikon autorstwa Anny Kiłyk i miniatur cerkwi z południowo wschodniej Polski.

123456