Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
W ubiegłym tygodniu zakończyła się pewna epoka w świecie polskiego komiksu. Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel, twórca serii komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Od 1957 roku wychowywały się na nim kolejne roczniki młodych Polaków. A potem pojawiały się kolejne wydawnictwa: Kapitan Żbik i Hans Kloss, Kajko i Kokosz. Polski komiks nie był jednak z całą pewnością rozrywką tylko dla dzieci i młodzieży. Autorami komiksów dla dorosłych byli: Bogusław Polch, Maciej Parowski i Jacek Rodek (Funky Koval) oraz Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme (Thorgal) . Rosiński, tym razem z Andre Paulem Duchateau stworzył też postać Yansa, więźnia wieczności. Dziś komiksy cieszą się ogromną popularnością. A ich tematyka nie ma granic i zależy tylko od inwencji i talentu ich twórców.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
Towarzystwo im. Jana Karskiego protestuje przeciwko wydaniu w Polsce "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. "Nie dostrzegamy żadnych racji merytorycznych i historycznych dla wydawania psychopatologicznego „manifestu", który popchnął do zbrodni na ludzkości miliony Niemców oraz ich sojuszniczych kolaborantów" – piszą jego członkowie w oświadczeniu przesłanym do mediów. Wydawnictwo "Mein Kampf. Edycja krytyczna" pojawiło się na rynku księgarskim w połowie miesiąca. Autorem nowego tłumaczenia i komentarzy jest historyk i politolog prof. Eugeniusz Cezary Król, który nad książką pracował trzy lata. Jak mówił w wywiadach – jego decyzja w środowisku historyków wywołała spore kontrowersje. Nie brakowało kolegów, którzy próbowali wyperswadować mu ten pomysł. W Niemczech krytyczne wydanie "Mein Kampf" ukazało się w 2016 roku.
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Bez urodzinowego tortu i fajerwerków minęła 20. rocznica powstania Platformy Obywatelskiej. O rocznicy w zasadzie pamiętali tylko dziennikarze i politycy. Dodatkowo tuż przed jubileuszem dwoje polityków, ważnych dla Koalicją Obywatelską opuściło szeregi ugrupowania i przeszło do konkurencji. Posłanka Joanna Mucha w mediach nie kryła rozczarowania rozwojem sytuacji w Platformie. Wyrazem frustracji części jej członków jest także powołanie w ramach partii Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej. Chcemy wzbogacić dyskusję wewnętrzną w PO – mówią jego założyciele: Joanna Kluzik-Rostkowska i Sławomir Neumann. 20 lat temu Platforma Obywatelska deklarowała się jako ugrupowanie liberalne gospodarczo i konserwatywne społecznie. Dziś z miesiąca na miesiąc odkłada stworzenie nowej deklaracji programowej. Miała być ona przedstawiona w minioną niedzielę, ale do tego nie doszło. Przypomnijmy, 24 stycznia 2001 roku w hali gdańskiej Olivii spotkało się cztery tysiące sympatyków nowego ugrupowania. Tak wówczas przemawiał Donald Tusk, wtedy wicemarszałek Senatu.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zespół ds. Naprawy Rzeczypospolitej ma wzbogacić dyskusję wewnętrzną w PO – tak mówią twórcy zespołu: Joanna Kluzik-Rostkowska i Sławomir Neumann. Ich zdaniem - nie ma mowy o buncie w partii. Zespół powstał w listopadzie ubiegłego roku, a w jego skład wchodzi wielu parlamentarzystów uchodzących za oponentów obecnych władz Platformy. W składzie zespołu znalazł się były sekretarz generalny PO – obecnie senator niezrzeszony – Stanisław Gawłowski.

Pęknięcia w PO są widoczne nie tylko z perspektywy krajowej sceny politycznej. W Koszalinie 4 radnych odeszło z klubu radnych KO, ponieważ – jak mówią - nie godzą się na zdalne sterowanie radnymi przez senatora Stanisława Gawłowskiego poprzez jego zaufanego człowieka, wicemarszałka województwa - Tomasza Sobieraja. Jak wiadomo nieoficjalnie - rozłam w klubie KO to efekt przepychanek politycznych między frakcją prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego a ludźmi Gawłowskiego. Wg niektórych polityków - Gawłowski chce odzyskać władzę, którą stracił w związku z 7 zarzutami o korupcję. Stanisław Gawłowski założył stowarzyszenie „Kocham Koszalin”, którego jest prezesem. Jego zastępcą został Tomasz Sobieraj. To ma być grunt pod kolejne wybory samorządowe.
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziennikarz śledczy Michał Majewski musi zapłacić 18 tys. zł. - to wyrok sądu, który skazał go za obronę laptopa przed funkcjonariuszami ABW w 2014 roku. W czasie akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w redakcji tygodnika „Wprost”, nie pozwolił przejąć funkcjonariuszom laptopa Sylwestra Latkowskiego, redaktora naczelnego gazety. Wcześniej tygodnik opublikował taśmy kompromitujące członków rządu, polityków koalicji PO-PSL i urzędników państwowych. Funkcjonariusze ABW działali na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która domagała się, by dziennikarze wydali nagrania rozmów polityków z restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Postanowienie prokuratury było efektem doniesienia jednego z nagranych polityków - nadzorującego ABW ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Zapytaliśmy Michała Majewskiego, jak komentuje wyrok sądu i jakie kroki zamierza podjąć w związku z tą sprawą.
Fot. pixabay.com / andreaiso (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / andreaiso (CC0 domena publiczna)
Trwa walka o życie Polaka, który w śpiączce przebywa w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. U Polaka, w listopadzie ubiegłego roku, doszło do zatrzymania pracy serca i trwałego uszkodzenia mózgu. Został on odłączony od aparatury podtrzymującej życie, nie jest także karmiony. Wczoraj minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że podejmuje „wszelkie możliwe działania, aby został mu nadany status dyplomatyczny”. Pacjent w ubiegłym tygodniu po raz czwarty został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Władze brytyjskiego szpitala w Plymouth podjęły taką decyzję, po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka ponownie odrzucił apelację krewnych pacjenta. Z apelem o przekazanie Polaka do kraju wystąpiła grupa osób ze świata nauki i mediów. Na odłączenie mężczyzny od aparatury zgodziła się mieszkająca w Anglii żona, a także dzieci mężczyzny. Przeciwne temu są mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii - druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.
Stoczniowa świetlica. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Stoczniowa świetlica. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Za złotówkę Miasto Szczecin chce przekazać Ministerstwu Kultury stoczniową świetlicę. Magistrat liczy, że to resort uratuje przed degradacją miejsce, w którym podpisano pierwsze z Porozumień Sierpniowych. Strony wzajemnie obciążają się o brak postępów. Apel, by zadbać o świetlicę, wystosowała Rada Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Co dalej?
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Do budżetu państwa ma trafić 1,5 mld zł, a nową daninę zapłaci około 200 firm, w tym sieci handlowe, meblowe, elektromarkety i drogerie. Ministerstwo Finansów zakłada, że wygra unijny spór o tzw. podatek handlowy i że ten zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. Czy konsument odczuje zmiany w portfelu?
21 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Babci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
21 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Babci. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Obchody Dnia Babci zapoczątkowano w Polsce w 1964 roku z inicjatywy tygodnika "Kobieta i Życie", który zamieścił zdjęcie starszej pani w fotelu robiącej na drutach i zaapelował o uhonorowanie wszystkich babć. Trzy lata później - 21 stycznia zostało ogłoszone Dniem Babci. Jak radzą sobie w pandemii, na jaką pomoc mogą liczyć?
Z jego inicjatywy w Szczecinie powstał pomnik poświęcony Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu. Fot. www.facebook.com/bartek.ilcewicz
Z jego inicjatywy w Szczecinie powstał pomnik poświęcony Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu. Fot. www.facebook.com/bartek.ilcewicz
Przez wiele lat niestrudzenie kultywował pamięć o Kresach, wiele razy gościł w naszym studiu, opowiadając o swojej misji: upamiętnienia w naszym mieście ofiar rzezi wołyńskiej. W weekend zmarł Jerzy Mużyło, przez kilka lat prezes powstałego w 2014 roku Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. Jego wysiłki znalazły wreszcie finał prawie dwa lata temu – 9 lutego 2019 roku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich w latach 1939–1947. Na kilka dni przed uroczystością był gościem naszego programu. Jak mówił, postawienie pomnika to powód do dumy, ale też kwestia dotrzymania danego kiedyś słowa.
1234567