Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Tym samym ponownie objął urząd Prezydenta RP. - Tak jak obiecywałem, będę prezydentem polskich spraw; to nie było jedynie hasło wyborcze, to przewodnia myśl mojej prezydentury – mówił zgromadzonym. Podkreślił też, że kluczowe sprawy Polski to: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Jaka będzie to prezydentura?
Cywilna ludność dzielnicy pędzona ul. Wolską. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_Woli.
Cywilna ludność dzielnicy pędzona ul. Wolską. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_Woli.
76 lat temu Niemcy w ciągu trzech dni wymordowali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców dzielnic Wola i Ochota w Warszawie. W środę na Skwerze Pamięci odbywają się centralne uroczystości rocznicowe w hołdzie ludności cywilnej z okazji Dnia Pamięci Mieszkańców Woli, wymordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Trzy dni i 65 tysięcy zabitych - rzeź ludności cywilnej, mieszkańców Woli - dokonana przez Niemców to jedna z największych masowych zbrodni w historii II wojny światowej. W piątym dniu Powstania, w sobotę – hitlerowcy zabili od 20 do 45 tysięcy ludzi. Pogrom trwał w sumie trzy dni. Całkowitej liczby ofiar nigdy prawdopodobnie nie poznamy. Cudem ocalali wspominali potem, że Niemcy nie oszczędzali ani kobiet, ani dzieci, ani starszych. W dzielnicy zalegały stosy ciał wysokości dorosłego człowieka. Opróżnione z mieszkańców kamienice były podpalane, podobnie ciała ofiar. Ginęły całe wielopokoleniowe rodziny. Rozkaz spacyfikowania Warszawy brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Nawet nieprzychylni przyznają - bon turystyczny, czyli rządowe rozwiązanie wspomagające zarówno rodziny jak i branżę turystyczną cieszy się sporą popularnością. Od 1 sierpnia, po niespełna trzech dobach aktywowano już ponad 300 tys. bonów. Ich łączna wartość to prawie 300 mln zł. Pieniądze te trafią m.in. do naszego regionu słynącego z pięknych plaż, jezior czy lasów. Zanim to się jednak stanie, każdy uprawniony musi ze strony Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w skrócie PUE pobrać specjalny kod. Potem za jego pomocą będzie można zapłacić za nocleg, wycieczkę statkiem, czy smażonego dorsza. Czy rzeczywiście droga do tego jest prosta? Od jakiegoś czasu słyszymy o firmach próbujących oszukiwać beneficjentów bonu, pojawiają się także oferty sprzedaży. Jak nie dać się oszukać?


Ponadto: Do tej pory wydawało się, że biznes turystyczny w naszym regionie to przysłowiowy samograj, powstawały nowe hotele, rosły ceny ale i przybywało turystów. Teraz jednak już tak prosto nie jest. Jak branża radzi sobie z tą nietypową sytuacją? Jak zmieniły się preferencje turystów, czy zamiast bałtyckich plaż wybierają mniej zatłoczone jeziora. Czy wydają więcej czy mniej?
Churchill, Truman i Stalin w Poczdamie. Fot. www.wikipedia.org / U.S. National Archives and Records Administration (CC0 domena publiczna)
Churchill, Truman i Stalin w Poczdamie. Fot. www.wikipedia.org / U.S. National Archives and Records Administration (CC0 domena publiczna)
75 lat temu, 2 sierpnia 1945 r., w pałacu Cecilienhof w Poczdamie pod Berlinem, zakończyła się ostatnia konferencja przedstawicieli Wielkiej Trójki: Związku Sowieckiego, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jej postanowienia stały się podstawą powojennego ładu w Europie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim problemów wynikających z kapitulacji III Rzeszy i zakończenia II wojny światowej. Ustalano zasady rozliczenia Niemiec i ukarania zbrodniarzy wojennych. W Poczdamie wytyczono również zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Czy zdecydowano tam też ostatecznie o losach Szczecina?
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które po 63 dniach zakończyło się kapitulacją. Zginęło około 16 tysięcy powstańców i około 180 tys. cywilów. Hitlerowcy zrównali stolicę z ziemią. Nie brakuje opinii, że wybuch powstania był błędem, choć przeważają głosy argumentujące, że było ono konieczne. Czym jest ono dla młodego pokolenia? Co wiedzą o znaczeniu Powstania Warszawskiego i jego bohaterach?
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
W ostatnich tygodniach pracę zdalną wykonywało ponad 75 proc. pracowników umysłowych w Polsce. Teraz rząd wydłużył do 3 miesięcy okres obowiązywania przepisu o pracy zdalnej także po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Tymczasem według przedsiębiorców praca zdalna musi zostać jak najszybciej uregulowana w Kodeksie pracy, aby mogła być stosowana legalnie i w zgodzie z przepisami. Jakie zmiany powinny być wprowadzone?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zakończony kilka dni temu sezon piłkarskiej ekstraklasy przyniósł kibicom Pogoni Szczecin kolejne rozczarowanie. Mimo bardzo obiecującej jesieni sportowo skończyło się jak zwykle. Bez miejsca na podium, bez europejskich pucharów i z wieloma wpadkami wizerunkowymi. Jeszcze w trakcie sezonu zapadła decyzja, że główny sponsor klubu Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” nie będzie kontynuował wspierania Pogoni. To wszystko sprawia, że kibice coraz głośniej mówią o tym, że obecna formuła zarządzania klubem wyczerpała się. Jaka przyszłość czeka Pogoń w najbliższych tygodniach. Czy sezon 2020/2021 już przed jego startem można spisać na straty?
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Kontrole trzeźwości i narkotesty w firmie mają być legalne. Rząd rozpoczął pracę nad zmianami w przepisach po serii wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez kierowców autobusów pod wpływem środków psychoaktywnych. Pracodawcy zaczęli masowe testować pracowników mimo, że prawo nie daje im do tego podstaw. Czy to zmiany w dobrym kierunku?
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczęły się żniwa. Rolnicy zaczęli kosić m.in. jęczmień i rzepak. Susza dała się we znaki, ale nie jest źle. W jakiej kondycji jest nasze rolnictwo pokaże to Powszechny Spis Rolny, który rozpocznie się już wkrótce. Prowadzony jest co 10 lat w całej Europie, a udział w nim jest obowiązkowy. Jak się do niego przygotować?
1234567