Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
Spektakularny remont kościoła Baptystów. Fot. Małgorzata Frymus
W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych pierwszych, spośród których większość to budynki mieszkalne pozostające we władaniu wspólnot mieszkaniowych, osób prywatnych, rzadziej spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji i spółek.

Od kilku lat – na równych zasadach np. z kościołami i związkami wyznaniowymi – mają prawo ubiegania się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dla ratowania zabytkowej substancji oraz poprawy standardu życia w wiekowych nieruchomościach.

Gminy również zostały zobowiązane do wspierania finansowego w ratowaniu wszystkich wiekowych domów i kamienic, a zatem ujętych także w gminnej ewidencji zabytków. O dotacje na ten cel mogą się ubiegać ci wszyscy, którzy dysponują tytułem prawnym do tychże budynków.
Na równych prawach: osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niezależne od sektora finansów publicznych, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe i kościoły.

Czy Szczecin dba o zabytki? Czy zachowujemy dorobek poprzednich mieszkańców?

W rozmowie wzięli udział:
Ewa Stanecka – prezes Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Konserwatorów
Zabytków
Michał Dębowski – miejski konserwator zabytków w Szczecinie
Wojciech Kokowski - architekt, opiekun remontu kościoła Baptystów w Szczecinie, podinspektor miejskiego konserwatora zabytków w Szczecinie

Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast?
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej
12345