Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią o niszczeniu jednej z ostatnich enklaw zieleni w centrum Szczecina. Zwolennicy wycinki wskazują na odsłonięcie północnego skrzydła zamku i nowe zielone zagospodarowanie terenu. Kto ma rację? Pomysł usunięcia drzew z terenu północnej skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pojawia się od lat. Na ogół towarzyszą takim planom pieniądze z UE. Miasto Szczecin jeszcze w 2011 r. zorganizowało konkurs na zagospodarowanie północnej skarpy zamku. Założeniem była wycinka drzew, chociaż ekspertyza geologiczna wskazywała na ich stabilizującą rolę w odniesieniu do skarpy. Podobne stanowisko reprezentuje także Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, który chce odsłonięcia zamkowych murów. Za takim rozwiązaniem przemawiają również fakty historyczne, bo na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie renesansu nie było ogrodów. Najczęściej powtarzanym argumentem za usunięciem drzew jest fakt, że rosnące tam drzewa to samosiejki. W dyskusji pojawiają się także elementy związane z ochroną zieleni oraz wpływam drzew na ograniczenie tzw. niskiej emisji spalin.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do udziału w audycji, biuro prasowe Zamku przesłało nam krótkie oświadczenie:

"Dyrekcja Zamku ma zaplanowane spotkanie z Przedstawicielami organizacji społecznej - Społecznej Straży Ochrony Zieleni. Chce rzeczowo, merytorycznie porozmawiać o sprawie – o ekspertyzach, jakie ma Zamek, stanie badań, zamierzeniach, planach aktualizacji projektu kompleksowego zagospodarowania tarasów. Chce umożliwić Przedstawicielom strony społecznej poznanie stanowiska Zamku oraz odpowiedzi na nurtujące ich kwestie i pytania. Przed tym spotkaniem nie chcemy stawiać Społeczników w sytuacji konfrontacji medialnej. Byłoby to co najmniej nieeleganckie z naszej strony - zaprosić Partnera do rozmowy a przed tym spotkaniem dyskutować z Nim za pośrednictwem mediów."
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr inż. Helena Freino – architekt, aktywistka miejska, Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina,
  • inż. Stanisław Kamiński – architekt, m.in. badał przyczyny katastrofy budowlanej na Zamku Książąt Pomorskich, autor ekspertyzy na ten temat.
 

Zobacz także

2020-10-22, godz. 22:17 Sunrise Festival w Szczecinie? Festiwal Sunrise przez lata promował Kołobrzeg, gromadząc tysiące fanów muzyki techno z całej Europy, choć impreza miała też swoje ciemniejsze, narkotykowe… » więcej 2020-10-22, godz. 22:14 List otwarty w obronie Romana Giertycha Byli opozycjoniści czasów PRL m.in. Adam Michnik i Władysław Frasyniuk wystosowali list otwarty w obronie Romana Giertycha, porównując przy tym CBA do PRL-owskiej… » więcej 2020-10-22, godz. 20:50 Strategia walki z pandemią Strategia walki z pandemią to nie tylko strefy, liczba łóżek i tarcze, ale też walka o mobilizację społeczną. Można ją wymusić, ale lepiej przekonać… » więcej 2020-10-21, godz. 22:38 Pandemia a rozgrywki polityczne Rząd spieszy się z ustawami, które mają mu pomóc w walce z pandemią, opozycja ostro hamuje, korzystając z sejmowych i senackich procedur. Z obu stron padają… » więcej 2020-10-21, godz. 22:32 Agresja wobec dziennikarzy coraz częstszym zjawiskiem Na początku były wyzwiska i stygmaty z powodu poglądów, albo redakcyjnych szyldów, dziś dochodzi do bandyckich napaści na dziennikarzy. Pobicie operatora… » więcej 2020-10-20, godz. 21:05 Cywilna współpraca nuklearna z USA To bez wątpienia historyczna chwila. Udało się sfinalizować umowę o cywilnej współpracy nuklearnej między Polską a USA. Amerykanie są gotowi pomoc nam… » więcej 2020-10-20, godz. 21:07 Współpraca lekarzy i onkologów W czasie pandemii koronawirusa spadła wykrywalność raka, a pacjenci zgłaszają się do specjalistów za późno. Z tego powodu lekarze rodzinni i onkolodzy… » więcej 2020-10-20, godz. 21:10 Zaginione średniowieczne miasto To archeologiczna sensacja. W Zachodniopomorskiem odkryto zaginione średniowieczne miasto, które skrywały świdwińskie lasy. Sławoborze – bo o nim mowa… » więcej 2020-10-19, godz. 20:53 Fitness, wesela, kultura i sztuka. Jaka przyszłość dla branż w czasach epidemii? Od poniedziałku wszystkie siłownie, kluby fitness i aquaparki zostały zamknięte. W teorii, bo w praktyce oburzeni właściciele próbują obejść restrykcje… » więcej 2020-10-19, godz. 20:59 Kościół w czasie pandemii Nie ma planów zamykania cmentarzy 1 listopada, choć w Święto Zmarłych na terenie nekropolii nie odbędą się procesje i tradycyjne msze. Wszystko z powodu… » więcej
12345