Książka na lato
Radio SzczecinRadio Szczecin » Książka na lato
fot. materiały Wydawnictwa Marginesy
fot. materiały Wydawnictwa Marginesy
"Kolekcja to nie tylko zbiór dzieł – to opowieść o podróży przez życie i sztukę. Borysław Czyżak z wrażliwością i głębią wprowadza nas w świat ośmiu wybitnych postaci: Magdaleny Abakanowicz, Marii Anto, Zuzanny Janin, Kojego Kamojego, Jarosława Modzelewskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego i Wacława Taranczewskiego. Choć minimalistyczną twórczość Kamojego od surrealistycznych wizji Rosenstein zdaje się dzielić niemal wszystko, bohaterki i bohaterowie książki tworzyli w tych samych czasach. Nie potrzebowali jednolitego programu – łączyły ich wspólnota doświadczeń i więzy przyjaźni." - taką opinię o książce Boryslawa Czyżaka znajdziemy na stronie wydawnictwa Marginesy.
W Radiu Szczecin autor mówił o źródłach swojego zainteresowania sztuką i o tym dlaczego jest ona ważna dla współczesnego odbiorcy.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
W sobotę zapraszamy na Spacer literacki z Radiem Szczecin. Będziemy zwiedzać miasto śladami bohaterów powieści Przemysława Kowalewskiego. Po Szczecinie naszych słuchaczy oprowadzi Tomasz Wieczorek. Zobaczymy m.in Komendę Wojewódzką Policji, o której opowie dr Marek Łuczak, oraz siedzibę Radia Szczecin.
Więcej o tym co czeka nas w sobotę mówiliśmy w audycji Książka na lato.
Joanna Skonieczna, zapraszam
Małgorzata Narożna, fot. Jonna Skonieczna
Małgorzata Narożna, fot. Jonna Skonieczna
Po jakie książki warto sięgnąć latem i w długie jesienne wieczory? Ze stosem wspaniałych książek przyszła do Radia Szczecin Małgorzata Narożna z agencji autorskiej Opowieści.
Rozmawiała Joanna Skonieczna
"Córka organisty”- to obszerna, wielopokoleniowa saga ze Szczecinem w tle, to literacki dokument [...] nasycony realizmem, a zarazem indywidualną prawdą i osobistym doświadczeniem" - tak o debiutanckiej powieści Haliny Lizińczyk napisał Artur Daniel Liskowacki.
O swojej książce autorka opowie dziś w audycji "Książka na lato". Zapraszam po godzinie 19, Joanna Skonieczna



Wydanie powieści „Córka organisty” współfinansowało Miasto Szczecin, książka ukaże się nakładem Towarzystwa Przyjaciół Książnicy Pomorskiej.
Na spotkanie z czytelnikami autorka zaprasza jutro, czyli 21 sierpnia, do Książnicy Pomorskiej. Początek spotkania, w sali im.Zbigniewa Herberta, o godzinie 16.



Halina Lizińczyk – dziennikarka, publicystka, w latach 1986-2006 kierowała Redakcją Kulturalną w Polskim Radiu Szczecin. W cyklicznym magazynie „Trochę kultury” prowadziła rozmowy o książkach. Poza anteną recenzje i wywiady publikowała m.in. w "Pograniczach", "Elewatorze" i w prasie lokalnej. W roku 2018 z Hanną Niedbał wydała książkę " Tu jestem tylko przejazdem" o aktorce Ewie Kołogórskiej, więźniarce krakowskiego getta i kilku obozów koncentracyjnych. Obecna w „Antologii polskiego reportażu radiowego”[Warszawa, 2018].
Wydawnictwo Dom Literatury
Wydawnictwo Dom Literatury
Pierwsza i ostatnia książka poetycka Jacka Budynia Szymkiewicza (1974-2022), muzyka-multiinstrumentalisty, wokalisty, autora tekstów i piosenek, pisarza i okazjonalnie aktora.

Budyń grał w wielu składach, przede wszystkim w Pogodnie i Babu Królu, wydał wiele płyt.

Pośmiertnie uhonorowany Fryderykiem za całokształt twórczości.

Tekstowo współpracował m.in. z Lechem Janerką, Kasią Nosowską, Brodką, Kasią Kowalską, Krzysztofem Zalewskim czy Natalią Nykiel. Pisał też dla filmu (m.in. "Jeż Jerzy") i teatru.

Na książkę składa się 51 wierszy.
Z Rafałem Gawinem z Domu Literatury w Łodzi rozmawia Małgorzata Frymus
Alina Suchańska z kiążką(1)
Alina Suchańska z kiążką(1)
Toni urodził się w polskiej rodzinie na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wiódł spokojne dzieciństwo w małym miasteczku, wśród starszych braci i kochających rodziców.
17 wrześnie 1939 roku kiedy sowieci napadają na Polskę jego dotychczasowy świat się kończy.

Jego ojciec jako komendant powiatowej policji ginie w Ostaszkowie. Z matką i braćmi wywieziony jest do Kazachstanu, gdzie po śmierci ukochanej mamy trafia do radzieckiego sierocińca. Stamtąd po kilku latach do Nowej Zelandii.

Jego historie po latach spisała Alina Suchańska. W wersji polskiej książki pomagał jej Janusz Wachowicz.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Aliną Suchańską i Januszem Wachowiczem
Krzysztof Lichtblau i Marcin Grzelak
Krzysztof Lichtblau i Marcin Grzelak
Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? W "Książce na lato" rozmowa z Marcinem Grzelakiem o jego najnowszej powieści, czyli "Beksie". Rozmawialiśmy też o wcześniejszych powieściach autora, debiutanckiej „Pułapce na anioły” i kolejnej czyli „Cukrze na duszy”.
Gościem Radia Szczecin był także Krzysztof Lichtblau organizator Festiwalu Literatura Działa.
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
fot. Paweł Płaczek
fot. Paweł Płaczek
Sprzedał już ponad milion książek. Jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów. Gościem „Książki na lato” był Alek Rogoziński. Rozmawialiśmy o radiu, książkach i Szczecinie.

Alek Rogoziński - zadebiutował w 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Kolejną 1-szą pozycję zdobył w 2022 roku w kategorii literatura obyczajowa dzięki powieści „Przeklęta szkatułka”.

W 2024 roku jego powieść „Bal wszystkich nieświętych” zdobyła 1-szą pozycję na liście bestellerów księgarni Świat Książki. W tym samym roku sukces ten powtórzyła powieść „Zapukaj, zanim zginiesz”.

Dwie jego powieści, „Jak Cie zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać.

Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata później za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony internetowej autora, www.alekrogozinski.pl
fot. Wydawnictwo Marginesy
fot. Wydawnictwo Marginesy
"Lata trzydzieste XX wieku. Młodziutka Ingrid wiedzie zwyczajne i szczęśliwe życie w niemieckich Pyrzycach. Wychowywana z dala od nazistowskiej doktryny, z poszanowaniem dla drugiego człowieka, otwarta na wielokulturowość, nie pojmuje tego, co się dzieje w Trzeciej Rzeszy. Kiedy umiera jej babcia, która dotychczas roztaczała nad nią parasol bezpieczeństwa, dziewczyna musi szybko wydorośleć. Zaraz potem w jej życiu pojawiają się mąż i córki, a na horyzoncie – widmo wojny.
Ingrid jeszcze nie wie, z czym przyjdzie jej się mierzyć. Do jakich czynów będzie musiała się posunąć, by uratować to, co dla niej najcenniejsze? Kim będzie musiała się stać, by ocalić ułudę normalności? I jaki ma w tym wszystkim udział kobieta o białych oczach?
To nie jest opowieść o miłości, choć czuć ją między wierszami, lecz opowieść o zbrodniach, choć nie tak oczywistych, jak mogłoby się wydawać" - tak najnowszą powieść Sylwii Trojanowskiej opisuje wydawca czyli Wydawnictwo Marginesy. Premiera powieści 14 sierpnia. Dziś o swojej książce autorka opowie w audycji "Książka na lato". Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
fot. materiały wydwnictwa Znak
fot. materiały wydwnictwa Znak
Maria Skłodowska-Curie – kobieta namiętna i odważna żona, matka, namiętna kochanka, skandalistka, laureatka dwóch Nagród Nobla, pierwsza kobieta profesor, która objęła katedrę na Sorbonie - ta niezwykła postać była bohaterką ostatniej "Książki na lato"

Powieść Katarzyny Zyskowskiej toczy się w dwóch planach czasowych. Poznajemy młodą Manię, która jako guwernantka trafia do majątku Szczuki oraz dojrzałą Marię, która będąc wdową wdaje się w romans z żonatym mężczyzną.

Gościnią audycji "Książka na lato" była autorka powieści Katarzyna Zyskowska. Zapraszam, Joanna Skonieczna
1234567