FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Mozaika na Wydziale Architektury i Budownictwa ZUT
Mozaika na Wydziale Architektury i Budownictwa ZUT
Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska przed mozaiką na Wydziale Architektury i Budownictwa ZUT
Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska przed mozaiką na Wydziale Architektury i Budownictwa ZUT
Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska czekają na uczestników wycieczki rowerowej szlakiem mozaik
Sabina Wacławczyk i Joanna Olszowska czekają na uczestników wycieczki rowerowej szlakiem mozaik
Kinga Rabińska i Sabina Wacławczyk - Witryna przy ul. Rayskiego 23
Kinga Rabińska i Sabina Wacławczyk - Witryna przy ul. Rayskiego 23
"Na tropie szczecińskich mozaik" - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Szczecińskie mozaiki przeżywają swój renesans dzięki artystom i animatorom. Joanna Olszowska - przewodniczka miejska i Sabina Wacławczyk - artystka postanowiły odnaleźć, opisać mozaiki oraz stworzyć ich mapę, która pozwoli mieszkańcom i turystom zwiedzać Szczecin szlakiem mozaikowym.
Większość mozaik pochodzi z czasów PRL-u, ale pojawiają się też tworzone współcześnie. Pytani o mozaiki mieszkańcy Szczecina przywołują tę na dawnym kinie Kosmos, nieistniejącą fontannę "Ściana płaczu" czy tę na terenie Teatru Letniego. Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk na razie spisały ich ponad setkę. Ale jak twierdzą to jeszcze nie koniec poszukiwań. Promując szczecińskie mozaiki liczą na to, że mieszkańcy poznając ich wartość; nie pozwolą na niszczenie tych niecodziennych dzieł sztuki. Teraz najbardziej zagrożoną mozaiką jest ta przy Teatrze Letnim. Czy uda się ją ocalić nie wiadomo. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Na tropie szczecińskich mozaik".
 

Zobacz także

2024-04-27, godz. 18:00 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Dlaczego w grudniu 1967 roku doszło w Szczecinie do tragedii i w wypadku tramwajowym zginęło wielu mieszkańców miasta? Prawdziwa historia stała się kanwą… » więcej 2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej
12345