FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Szczęśliwa Natalia w swojej firmie w Mariupolu - przed wojną
Szczęśliwa Natalia w swojej firmie w Mariupolu - przed wojną
Natalia i Alona z wykonaną przez siebie ozdobą; fot Bellissimo
Natalia i Alona z wykonaną przez siebie ozdobą; fot Bellissimo
1 kwietnia 2022 roku z Mariupola do Polic przybyła Natalia z mężem Serhiejem Rennerem. Może określenie „przybyła” nie do końca odpowiada rzeczywistości, ponieważ była to nie podróż, a ucieczka, niebezpieczna i trwająca wiele dni. Natalia przyjechała do Polski będąc w ciąży. Oczekiwali tu na nich przyjaciele - Alona i Sergiej Mykhalevscy, którzy uciekli do Polski przed wojną z Chersonia w 2014 roku. To wtedy Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę. Anektowała Krym i utworzyła dwie zależne od siebie republiki - Ługiańską i Doniecką. Dwie rodziny skazane na tułaczkę przez wojnę. Na szczęście znaleźli w Polsce przyjazną przystań, gdzie ich dzieci mogą bezpiecznie się rozwijać. W sierpniu ubiegłego roku Natalia urodziła córeczkę. Opieka nad dzieckiem wymaga dużo czasu, ale Natalia razem z Aloną założyły w Policach firmę Bellissimo, zajmującą się florystyką. Panie prowadzą warsztaty florystyczne, wykonują okazjonalnie dekoracje wnętrz i oferują na przyjęcia dziecięce olbrzymiego misia. Obie rodziny na razie planują swoja przyszłość w Polsce i integrują się z polskim społeczeństwem.
Zapraszamy Państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Wojenne mamy”.

Tłumaczenie czyta Agata Rokicka
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Tetianą Klaban - opiekunką merytoryczną projektu „Bez barier”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość oraz dr Dorotą Kowalewską - politolożką z Uniwersytetu Szczecińskiego, pełnomocniczką rektora ds. Ukrainy.
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345