FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci.
Z dystrofią zmagają się mali chłopcy, jest to ciężka choroba genetyczna, prowadząca do nieodwracalnego niedowładu i zaniku mięśni. Choroba może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym w organizmie człowieka, więc łatwo może dojść do jego mutacji. Co roku w Polsce rodzi się około 30 chłopców chorujących na DMD.
Przez wiele lat nie istniało leczenie, które mogłoby spowolnić postęp choroby, możliwe było tylko łagodzenie jej objawów. W końcu dla części pacjentów zaświeciło słońce i nastąpił przełom w terapii. Niestety, aby była skuteczna trzeba, w odpowiednim momencie, podać bardzo drogi lek.
Diagnozę - Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - usłyszeli też rodzice małego Adasia Orlika z Morzyczyna.
Tato chłopca, Sławomir Orlik, jest naszym redakcyjnym kolegą. Szansą dla jego synka jest terapia genowa zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Niestety jej koszt to niemal 16 000 000 złotych! Kwota, jak łatwo się domyślić, jest poza zasięgiem rodziców. Nie ma też za dużo czasu na jej zebranie, lek można podać do określonego wieku dziecka. Tylko to może zatrzymać postęp choroby.
Adasia, i jego rodziców, odwiedziła Małgorzata Furga. Reportaż „Ma na imię Adaś” dziś w Fonosferze, po godzinie 22.
W imieniu rodziców Adasia Orlika prosimy o zasilenie zbiórki na portalu Siepomaga
https://www.siepomaga.pl/adam-orlik
Ma na imię Adaś - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Monika Filipowicz Fundacja Siepomaga i Jacek Zielik Zieliński pomysłodawca koncertu na rzecz Adasia Orlika
 

Zobacz także

2024-08-29, godz. 11:24 "Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Mówią: nie szata zdobi człowieka. Ale jest też powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą. Która kobieta nie chciałaby choć raz wyglądać jak z okładki… » więcej 2024-08-28, godz. 06:00 "Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "To jest kobieta co wie czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje. "Kiedy tak się… » więcej 2024-08-27, godz. 10:52 "Pamiętniki, notesy i obrazy rodziny Mazuś" - reportaż Małgorzaty Frymus Tylko jeszcze kilka dni w Książnicy Pomorskiej w Galerii pod Piramidą można oglądać wystawę "Przeplatanie i Przenikanie". To nastrojowa, klimatyczna rodzinna… » więcej 2024-08-26, godz. 11:06 "Dziewice, do boju!" - audiobook z pieśnią morską na ustach [ROZMOWA Z MARKIEM SZURAWSKIM I PAWŁEM JĘDRZEJKĄ] Prezentacja audiobooka na podstawie powieści szczecińskiej autorki - pisarki i dziennikarki, Moniki Szwai, jest okazją do przypomnienia jej postaci. Jej dokonań… » więcej 2024-08-22, godz. 06:00 "Daniel co Bramatem zmienił Goleniów" - reportaż Małgorzaty Frymus Miał zaledwie 17 lat kiedy w Goleniowie założył Teatr Brama. Trzy lata później powołał do życia Spotkania Teatralne Bramat. Od tamtego czasu minęło… » więcej 2024-08-21, godz. 06:00 "Wyobraźnią opisać" reportaż Anny Kolmer Pewnie niejeden fan rolnictwa dałby wiele, by móc uprawiać ziemię w okolicach Pyrzyc. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miasto posiada ziemię, którą zwą… » więcej 2024-08-20, godz. 06:09 "Ostatni moment" - reportaż Agaty Rokickiej Ocalają od zapomnienia ginący świat. Dokumentują stan starych, polskich cmentarzy, ale również szukają historii mieszkańców okolic Lwowa. Słowa „ginący… » więcej 2024-08-19, godz. 00:07 "Dziewice, do boju!" - opowieść, której jednym z bohaterów jest Dar Młodzieży [ROZMOWA z KRYSTYNĄ POHL] Za nami drugi tydzień z Aliną oraz innymi bohaterkami i bohaterami audiobooka, który powstał na podstawie książki "Dziewice, do boju!". Jej autorka, Monika… » więcej 2024-08-14, godz. 09:12 "Nie cierpię schematów" - reportaż Anny Kolmer Złośliwi powiadają, że zawód artysty to 50 proc. pracy, 20 proc. talentu i 30 proc. szczęścia. Jest w tym sporo prawdy, bo na sukces trzeba ciężko pracować… » więcej 2024-08-13, godz. 10:15 „Na Folwarku Etno - Jurandowo” - reportaż Małgorzaty Furgi Tabor to nazwa zaczerpnięta z języka węgierskiego, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone… » więcej
12345