FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
fot. ze zbiorów prywatnych rodziny Adasia
Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci.
Z dystrofią zmagają się mali chłopcy, jest to ciężka choroba genetyczna, prowadząca do nieodwracalnego niedowładu i zaniku mięśni. Choroba może dotknąć każdego, bo gen odpowiedzialny za regenerację mięśni jest najdłuższym w organizmie człowieka, więc łatwo może dojść do jego mutacji. Co roku w Polsce rodzi się około 30 chłopców chorujących na DMD.
Przez wiele lat nie istniało leczenie, które mogłoby spowolnić postęp choroby, możliwe było tylko łagodzenie jej objawów. W końcu dla części pacjentów zaświeciło słońce i nastąpił przełom w terapii. Niestety, aby była skuteczna trzeba, w odpowiednim momencie, podać bardzo drogi lek.
Diagnozę - Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - usłyszeli też rodzice małego Adasia Orlika z Morzyczyna.
Tato chłopca, Sławomir Orlik, jest naszym redakcyjnym kolegą. Szansą dla jego synka jest terapia genowa zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Niestety jej koszt to niemal 16 000 000 złotych! Kwota, jak łatwo się domyślić, jest poza zasięgiem rodziców. Nie ma też za dużo czasu na jej zebranie, lek można podać do określonego wieku dziecka. Tylko to może zatrzymać postęp choroby.
Adasia, i jego rodziców, odwiedziła Małgorzata Furga. Reportaż „Ma na imię Adaś” dziś w Fonosferze, po godzinie 22.
W imieniu rodziców Adasia Orlika prosimy o zasilenie zbiórki na portalu Siepomaga
https://www.siepomaga.pl/adam-orlik
Ma na imię Adaś - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Monika Filipowicz Fundacja Siepomaga i Jacek Zielik Zieliński pomysłodawca koncertu na rzecz Adasia Orlika
 

Zobacz także

2024-07-25, godz. 06:00 „Quistorp Dobre Serce” - reportaż Joanny Skoniecznej Znikają pozostałości po pierwszej fabryce szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Chodzi o działającą w Lubinie firmę w której produkowano… » więcej 2024-07-24, godz. 11:45 "Niech pieśni niosą fale" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Gdy świat cały jest moim mieszkaniem, kurs niepewny którym płynąć dziś muszę, wskaż mi drogę o dobra gwiazdo, wprost do domu zaprowadź mą duszę. Niech… » więcej 2024-07-23, godz. 00:38 "Pomaganie robi różnicę" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohater dzisiejszej opowieści, Jakub Belina – Brzozowski urodził się i wychował w Szczecinie. Planował karierę naukową, ale los zdecydował inaczej. W… » więcej 2024-07-20, godz. 22:11 "Szóstka" - audiobook w Radiu Szczecin Szczecin Łękno, Głębokie i Osowo - to tam w ostatnich odcinkach toczyła się akcja "Szóstki". Audiobook na podstawie powieści Przemysława Kowalewskiego… » więcej 2024-07-18, godz. 09:47 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" - reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2024-07-17, godz. 09:57 "Zielone rytmy" - reportaż Karoliny Jaskólskiej W Fonosferze będzie dziś tanecznie. Zaczniemy od tańca irlandzkiego. Tańca, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny… » więcej 2024-07-16, godz. 06:00 „18-tka Szczecinian” – reportaż Małgorzaty Frymus Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 24 lat angażując w artystyczne przedsięwzięcia i młodych i starszych. Często występują… » więcej 2024-07-14, godz. 16:36 "Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy" W poniedziałkowej Fonosferze jak zawsze audiobook, jeszcze przez dwa tygodnie będzie to "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego. 7 grudnia 1967 roku wykoleił… » więcej 2024-07-11, godz. 06:15 "Izba pamięci" - reportaż Anny Kolmer Dzieje ziem Pomorza Zachodniego cechuje zmieniająca się historia panujących, różnorodność wyznaniowa, etnologiczna, kulturalna i społeczna. Szczególnie… » więcej 2024-07-10, godz. 06:00 „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym” -reportaż Małgorzaty Furgi Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku… » więcej
12345